Šestindvajset mladih navdušencev nad sedmo umetnostjo se je tudi letos zbralo na poletnem Mednarodnem filmskem taboru v Novi Gorici. Rezultat bo šest kratkih filmov, ki bodo na ogled v petek na javni projekciji v atriju novogoriškega dijaškega doma. Iztočnica, na katero tokrat ustvarjajo mladi iz Slovenije, Italije, Poljske in Ukrajine, je Brezmejnost, ki jih vodi po poteh skupnega čezmejnega prostora in doživljajev. Letošnja novost je izobraževanje za filmske mentorje.
„Zbrali smo si tematiko brezmejnosti prav v perspektivi prihajajočega leta, ki bo obe Gorici še dodatno, tesneje povezalo, tako da z mladimi raziskujemo o tem, kako oni doživljajo brezmejnost , kako doživljajo brezmejnost v vseh pogledih, ne samo fizično na meji med mestoma, ampak konceptualno,“
pojasnjuje Mateja Sulič, koordinatorica projekta, kateri tudi letos poteka v organizaciji Kinoateljeja in Ustanove Silvana Furlana.
Da je program tabora, ki se letos ponaša s 13. edicijo, med mladimi odlično sprejet, priča dejstvo, da je med udeleženci kar 18 povratnikov. Med njimi so trije sošolci iz Nove Gorice, Jakob, Oskar in Davor, ki takole opišejo svoj kratki film v nastajanju:
„Snemali bomo pa film o obdobju pred korono, med korono in po koroni. // V bistvu smo hoteli pokazati, kakšno svobodo smo imeli pred korono in kako je bilo po tem, ko smo jo izgubili, ko smo bili v karanteni, nismo se smeli družiti s prijatelji in hoditi ven.“
Cilj filmske vizualne vzgoje, ki jo želijo podati mladim, pa je naslednji, dodaja Jana Rajh Plohl, programska vodja filmskega tabora.
„Kako gledati z drugimi očmi, kako gledati filme, kako imeti tudi nek odnos do filma. Bolj kot končni produkt pa dajemo vedno več poudarka na sam proces in znotraj teh procesov se potem udeleženci učijo timskega dela, spoznavanja nove tehnike, tehnologije in pa tudi načina pripovedovanja zgodb, ki je temelj filmskega izražanja.“
Letošnja, 13. izvedba, mladinskega tabora sodi tudi v uradni program Evropske prestolnice kulture 2025.