Lavričeva knjižnica Ajdovščina je včeraj v Celju prejela nagrado Združenja splošnih knjižnic za najboljši projekt za uporabnike v letu 2023, in sicer za Lokarjevo pohodno pot. Gre za krožno pohodno pot, ki jo je knjižnica odprla ob predlanski 130-letnici rojstva ajdovskega zdravnika in pisatelja, prejemnika Prešernove nagrade, Danila Lokarja.
Gre pa tudi za del nacionalnega projekta Slovenske pisateljske poti, poudarja direktor Lavričeve knjižnice, Artur Lipovž:
„Nagrade smo seveda zelo zelo veseli. Konec koncev gre za stanovsko priznanje, kar pomeni, da je ta nagrada vredna še veliko več. Stanovski kolegi pač presojajo z drugačnimi očmi. Prepričan pa sem, da znajo oziroma bodo znali ceniti to nagrado tudi uporabniki Lokarjeve pohodne poti.“
Lokarjeva pohodna pot je trajen literarni pomnik, ki že z imenom nagovarja uporabnike. „Z nekim namenom, da pisatelja zasidramo v kolektivno zavest prebivalstva, ga umestimo v domače okolje, kar je predvsem pomembno za mlade generacije, torej vedo, kdo je ta človek, in seveda spodbuditi ponos na njegovo literarno delo.“
Lokarjeva pot vodi od Lokarjeve hiše čez glavni trg do potoka Lokavšček in ob njem v smeri naselja Gorenje do izvira reke Hubelj, od tu po drugem bregu na izhodišče. Dolga je okoli 8 kilometrov, ni zahtevna in je primerna za vse generacije, označena je s stiliziranim nalivnim peresom Slovenske pisateljske poti. Pot poudarja Lokarjevo navezanost na domače kraje, steze, hribe, naravo, ljubezen do sprehodov, izvira Hublja, do Lokavščka s tolmuni, kjer se je kopal. O poti in njenih posebnostih sporočajo informativne table, opremljene s citati, odlomki iz Lokarjevih del in fotografijami.
V Lavričevi knjižnici so ponosni tudi, da so se med nominiranke za najboljšega vnašalca oziroma vnašalko bralnih priporočil knjižničarskega portala Dobreknjige.si uvrstili kar dve bibliotekarki iz Lavričeve knjižnice, in sicer Viktorija Kante in Franka Koren.