Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Kljub zaprtim vratom v Pilonovi galeriji ne mirujejo

Morda bi si želeli prenovo kakšno leto prej in bi se ob 50. letnici Pilonova galerija že ponašala s prenovljenimi prostori in dodatnimi v Rustjevi hiši. A tudi do jeseni, ko bo vrh dogodkov ob jubileju, bo že kar nekaj gradbenih del zaključenih. Do leta 2025 pa bo tudi ajdovski spomenik lokalnega pomena, skupaj s sosednjo Rustjevo hišo zasijal kot ena izmed prizorišč Evropske prestolnice kulture 2025.

Galerija je sicer že od oktobra lani zaprta, a direktorica Tina Ponebšek ima s sodelavci te dni polne roke dela. „50. obletnica je sicer padla ravno v čas, ko tu poteka obnova, ampak je to lahko dobra priložnost za novo podobo, za nove izzive, nov program, ki ga snujemo sedaj zelo aktivno. Z javnostjo fizično težje delamo sedaj v tej prvi polovici leta, nekje od poletja naprej pa računamo, da bo več možnosti z odprtjem prostorov v Rustjevi hiši.“

Celoten depo so morali preseliti, zbirka Pilonovih del zaenkrat gostuje v prostorih Narodne galerije v Ljubljani. Knjižnica je trenutno po škatlah, snujejo pa se progami za nove prostore in dogodki ob 50. letnici. 21. septembra 1973 je Pilonova galerija odprla vrata za javnost in jeseni bo tudi osrednji dogodek ob jubileju, simpozij na temo vloge Pilonove galerije znotraj kulturne krajine Vipavske doline: „S tem, da se bomo širše dotaknili tudi monografskih zbirk, ki so tako v goriški regiji oziroma v Vipavski dolini in na Krasu. Mislim Vena Pilona, Zorana Mušiča, Rika Debenjaka, Černigoja in pa Spacala. Tako da bomo v smislu strokovnega simpozija ovrednotili pomen Pilonove galerije, napravili revizijo 50 let delovanja in novih izzivov.“

V čast obletnici bodo na spletni strani pripravili posebne zapise, ki se bodo usmerjali v revizijo 50 letne zgodovine galerije: „Bomo skozi različne mejnike izpostavili tako vlogo objekta kot rasti zbirk. Skozi tisto prvo, donatorsko pismo, že leta 1971, ko ga je Dominique zapisal in ko je občini Ajdovščina podaril zapuščino svojega očeta, do gradnje tega objekta. Vemo, da je tudi pridobivala na gabaritih in tako naprej.“

Prvi dogodek ob letošnjem jubileju bo gostovanje Pilonovih fotografij v Pokrajinskem muzeju Kočevje. Izšla bo pedagoška publikacija Mišek Venč in njegov depo, obstoječi logo je že dopolnjen s številom 50, prav tako jeseni pa bodo na 8 panojih predstavili tudi zgodovino Pilonove galerije. Čeprav bo večina gradbenih del predvidoma zaključena letos, se prihodnje leto nadaljuje prenova prostorov v galeriji. Z vsemi del pa naj bi zaključili do leta 2025, ko se tudi Pilonova galerija pridružuje EPK 2025.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Kako pa kaj zdravje v Novi Gorici? V ponedeljek po 11. uri

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down