Občinski svet Kanala ob Soči je na sinočnji izredni seji podprl predlagane spremembe okoljske
zakonodaje civilnih iniciativ, ki se nanašajo na izenačitev mejnih vrednosti izpustov za sežigalnice in so-sežigalnice odpadkov.
Župan Miha Stegel:
Sedaj v en glas pozivajo tudi poslance državnega zbora. Anastazija Makorič Bevčar z Liste za zdravje in kakovost bivanja ob tem poudarja, da je ''zdravje največja vrednota, ki jo človek lahko ima'':
''Da poslanci podprejo omenjene spremembe, je najmanj, kar lahko storijo,'' še dodaja. S spremembo zakonodaje bodo morale so-sežigalnice upoštevati tudi polurne mejne vrednosti izpustov, česar jim do zdaj ni bilo potrebno. To je bila že peta pobuda za izenačitev mejnih vrednosti s strani nevladnih organizacij, razkrije Maja Blatnik iz Salonita Anhovo, ki hkrati opozarja:
''Zniževanje Salonitovega vpliva na okolje smo proaktivno predlagali s tehnološkimi posodobitvami, za katere potrebujemo spremembe okoljevarstvenega dovoljenja, vloga pa je že oddana na pristojna ministrstva,'' dodaja Blatnikova.
Kljub temu, da se s spremembami strinjajo, pa so svetnica DeSUS-a in trije svetniki SD-ja sejo protestno zapustili. Kot so zapisali v izjavi za javnost, pogojev za sklic seje ni bilo, svetnike se zavaja in se jim ne zagotovi objektivne slike o celotni tematiki, hkrati pa se krši poslovnik.
Vladimir Kolmančič (SD):
Zato predlagajo sklic redne seje z vsemi strokovnimi sodelavci. Župan Stegel na njihovo potezo odgovarja:
Za vložitev predlaganih sprememb v zakonodajni postopek morajo na kanalski občini do konca oktobra zbrati pet tisoč overjenih podpisov. Občinski svet je ustanovil tudi delovno skupino za dodatne izboljšave zakona o varstvu okolja. Na pomoč so jim priskočili tudi na Inštitutu 8. marec.