Kakšne skrivnosti se skrivajo v novo odkritem rovu pod Rafutom?

Odkritje dva metra visokega in 18 metrov dolgega rova pod Rafutom v Novi Gorici, kjer pravkar poteka gradnja kanalizacije, za poznavalce ni veliko presenečenje. V brežini, ob cesti, se je odprl rov, ki ni edini, glede na to, da so tu potekali boji, tako v prvi kot v drugi svetovni vojni.
Naročnik del, mestna občina Nova Gorica, je pozvala Inštitut za raziskovanje Krasa ZRC Sazu iz Postojne, da je rov pregledal, je pojasnila vodja novogoriške območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Ernesta Drole: "Je pa bilo ob tem pregledu ugotovljeno, da rov ni naravna jama, temveč umetna tvorba, se pravi, delo človeških rok. Čemu je bila namenjena lahko le ugibamo, kajti nekih ostalin v rovu ni bilo najti."
Prav tako ni bilo mogoče določiti čas nastanka in kakšno vlogo je imel rov, predvidevajo pa, da je bil namenjen za obrambne namene, po vsej verjetnosti v času bojev v prvi svetovni vojni. Predsednik Društva Soška fronta 1915 – 1917 David Erik Pipan ocenjuje, da je rov nastal v času Soške fronte: „Po italijanskem zavzetju Gorice avgusta 1916. leta, se je frontna črta na Soški fronti pomaknila na to gričevje, vzhodno od Gorice in prva frontna linija je potekala točno nad predorom Panovec. Če pogledamo lokacijo doline Rafuta, kjer je bila ta kaverna najdena, je to približno 300, 400 metrov stran. Smo pa tudi našli zgodovinske zemljevide, kjer se vidi, da so bile tam tudi dejansko kaverne zgrajene.“
Gre pa za lapornat teren, zemljina se poseda, in je veliko kavern tako poniknilo. Tudi ta rov, ki gre pod cesto, ni varen, zato so poskrbeli za zasutje. Na Zavodu za varstvo kulturne dediščine si želijo, da bi omogočili dostop v rov z druge strani, a zgolj za stroko. Bo najdba zamaknila dela, zaradi katerih je Kostanjeviška cesta še vedno zaprta? „To odkritje je za približno 10 do 12 dni zamaknilo rok, vendar so izvajalci obljubili, da bo enosmerni promet že v februarju potekal proti Novi Gorici.“
pravi vodja službe za investicije na mestni občini Jernej Kogoj. Dela naj bi bila dokončno zaključena do marca.