„Problem je vsako leto enak, jaz bom odšel,“ je ogorčen vodja smučišča na Lokvah Mitja Kobal, predsednik Društva GADS - Goriške akademije deskanja in smučanje, ki bi v teh dneh, ko je zmanjkalo snega, rad zasneževal z umetnim snegom, a denarja za ta strošek - gre za okrog 3.000 evrov za celotno smučišče in sankališče – ni.
„Jaz se trudim sam, imam svojo ekipo mladih ljudi, jih ne morem plačati, zdaj bodo počitnice, pa ni sramota, danes je bilo -4 ponoči, bi lahko zasneževal, prej je bilo 10 dni mrzlo tudi čez dan, bi bilo lahko vse zasneženo, ker kličejo od povsod, Italijani, z Ajdovščine, celo s Kopra, s Trsta, za otroke učiti.“
Kot poudarja, je občina s tem seznanjena. Ob tem da nudijo izposojo opreme, učenje, se s karatami za žičnice po 6 evrov, računica ne izide, dodaja. „Mi se vozimo zastonj, na svoje stroške, če kaj zaslužimo, zalužimo, to sta bila dva vikenda, in čez teden ni žive duše.“
Kot še meni, bi za usposobitev velike žičnice, potrebno okrog 150.000, a ta sredstva bi lahko dobili na razpisih še pravi Kobal, ki sicer že vrsto let, z nekaj presledki, vztraja na Lokvah. Da imajo s sedanjim najemnnikom dobre odnose in da doslej ni bilo težav, pravi direktorica javnega zavoda za šport, Aleksandra Fortin. „Je pač smučišče vzel v najem, se pravi, da prihodki od prodaje kart, izposoja smuči, tečaj smučanja izvaja, so njegovi. V pogodbi piše, da mora zasneževati, da mora urejati proge in da so obratovalni stroški njegovi. Zavod krije tudi stroške goriva za ratrak.“
Pogodba velja do konca marca, še pravi Fortinova, ki je pa danes zatrdila, da bodo poskušali najti rešitev za počitnice in - v kolikor bodo razmere ugodne – bodo zasneževali. Očitno pogodba, v kateri so predvideni tudi stroški zasneževanja, ni učinkovita, menijo na mestni občini, podžupan Simon Rosič. „Zato je zdravorazumsko poslanstvo in tudi odgovornost občine, da se bo ustrezno vključila v razreševanje te problematike. Mestna občina Nova Gorica je v zadnjih treh letih sistematično pristopila do zgodbe Lokvi, kar se tiče športno-turističnega vidika.“
Izpostavlja dobro sodelovanje z domačini, ki so med drugim ocenili, da je nesmiselno vlagati velika sredstva v zimski del turizma in da se je potrebno osredotočiti na poletno. „Je pa res, da sta bili zadnji dve zimi nekoliko ostrejši in zagotovo bomo tudi z ustreznimi strokovnjaki preverili vsa dejstva, ali je smiselno vlagati v zasneževanje, predvsem na kakšen način in ali so dejansko postopki vzdržni na sami planoti.“