Ta teden v Ajdovščini na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici poteka 3. poletna šola astronomije GoChile. Šestnajst dijakov in dijakinj iz vse Slovenije pod strokovnim vodstvom profesionalnih astronomov in astronomk opazuje vesolje s prvim slovenskim teleskopom v Čilu.
„Udeleženci in udeleženke opazujejo vesolje, se pravi iz Ajdovščine se povežejo na teleskop GoChile, ki stoji v Čilu, in potem od tam opazujejo vesolje. Novosti so te, da bodo opazovali malce drugačne objekte kot prejšnja leta in tudi nekateri raziskovalni projekti in teme so nove.“
Pravi Andreja Gomboc, ena od mentoric na poletni šoli, sicer profesorica astronomije na omenjeni fakulteti.
Zanimanje za program poletne šole astronomije je vsako leto veliko, vsako leto prejmejo precej več prijav kot je mest, med udeleženci je približno enako število deklet in fantov. Astronomskih taborov je v Sloveniji sicer več, organizirajo jih različna astronomska društva.
„Ta naš tabor je poseben po tem, da nudi to možnost opazovanja s teleskopom v Čilu. Se pravi, poleg tega, da bodo opazovali s teleskopi, ki jih bodo postavili zvečer zunaj, bodo imeli tudi to izkušnjo, da bodo pravzaprav uporabljali daljinsko voden teleskop, podobno kot s ti profesionalni teleskopi in tudi ta baš teleskop GoChile je na izvrstni lokaciji, kjer je zelo malo svetlobnega onesnaženja in tudi nudi pogled na južno nebo, se pravi, na nekatera ozvezdja, ki se jih iz Slovenije ne vidi.“
Eden od namenov tovrstnih poletnih šol je tudi vzgojiti podmladek. Po besedah Andreje Gomboc je zanimanje za astronomijo med mladimi na splošno veliko.
„Imamo tudi povratne informacije, udeleženci in udeleženke so zadovoljni in nekateri nam potem tudi povejo, da so se odločili za študij v tej smeri – fizike in astrofizike. Ali pa gredo mogoče tudi v sorodne vede, v tehnične vede in naravoslovje, kar je zelo fajn, saj je zanimanje za ta področja zelo nizko.“
še dodaja profesorica Gomboc.
Foto: FB GoChile