Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Ponudniki butičnih turističnih nastanitev z bazeni: "Zaradi neživljenjske zakonodaje moramo zagotavljati tudi reševalce iz vode!"

(Foto: Brda / FB)

Severno Primorska gospodarska zbornica in Turistično gostinska zbornica Slovenije sta danes na tri ministrstva: za zdravje, obrambo ter gospodarstvo, turizem in šport naslovili dopis, v katerem opozarjata na neživljenjsko zakonodajo, ki jo morajo izpolnjevati turistični ponudniki butičnih nastanitev, ki imajo tudi manjše bazene. Sedanja zakonodaja jih namreč enači z velikimi turističnimi kompleksi z javnimi kopališči, tako da morajo dosegati iste standarde glede varnosti in spremljanja kakovosti kopalne vode.

Kot pojasnjuje Uroš Peterc iz novonastalega slovenskega Združenja za promocijo in razvoj butičnih nastanitev, so tudi ponudniki z manjšimi bazeni, zavezani celemu naboru predpisov in zakonov – od vzorčenja kopalnih voda, kar pozdravljajo, pa do gradbene zakonodaje, in predpisov s področja reševanja in prav slednje jim povzroča največ težav.

Za nas je največji problem ta, da za male objekte z desetimi gosti v hiši, kjer imamo majhne bazene, v katerih gostje prebijejo resnično malo časa, veljajo isti predpisi kot za javna kopališča.“

pojasnjuje Uroš Peterc. „Mi v predlogu ne podajamo končnih rešitev, ker nismo za to strokovnjaki, opozarjamo, kaj je tisto, kar je težko zagotovljivo, se pravi imeti zagotovljeno reševalno vozilo, število reševalcev, koliko pogosto spremljati kvaliteto vode,“

našteva Brigita Habjan Štolfa, direktorica Severno Primorske gospodarske zbornice. Predlog podpisnikov dopisa gre v smeri približevanja dobrim praksam iz sosednjih držav, konkretno iz Italije. „Mi si želimo, da se zakonodaja uskladi za nastanitve, ki imajo do dvajset prenočišč in bazen do 200 kvadratov, torej da za te ponudnike postane zakonodaja bolj življenjska in bolj izvedljiva.“

Glede na to, da država podpira butični turizem opozarjajo, da ustrezna zakonodaja razvoja tega segmenta ne omogoča, dodaja Habjan Štolfa, ki nadalje pojasnjuje, da imajo podporo tudi Gospodarske zbornice Slovenije, saj gre za vseslovenski problem, ter da so v pripravo dopisa vložili kar celo leto, kolikor so potrebovali za uskladite vseh informacij in pripravo pregleda zakonodaje s tega področja v tujini.

Ponudniki malih nastanitev upajo, da bodo po 25 letih opozarjanja na neživljenjsko zakonodajo vendarle uspeli in pri odločevalcih dosegli želene spremembe, se pravi prilagoditev obsegu in obremenitvi malih bazenov oz. da se sprejme nova kategorija manjših bazenov in da se jih po tej plati loči od javnih kopališč.

Vsekakor pričakujemo, da bi se to dalo narediti še pred začetkom glavnine prihodnje turistične sezone,“

zaključuje Uroš Peterc.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

POHOD MED VINOGRADI IN SLAPOVI Z RADIEM ROBIN

Preberi več

Debelost – kako reči ne? Četrtek med 11.00 in 12.00

Preberi več

SUPER KOLO SREČE V SUPERNOVI MERCATOR AJDOVŠČINA

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down