Podjetniki, akademiki in predstavniki javnih uprav s slovenske in italijanske strani meje bodo v torek v Gorici v sklopu treh panelov naslavljali priložnosti in perspektive goriškega čezmejnega prostora po Evropski prestolnici kulture 2025. Razprava pod tem naslovom bo potekala v osrednji dvorani Goriškega univerzitetnega pola Univerze v Trstu, in sicer med 14.30 in 18.30.
Gre za problem, s katerim se soočamo že več časa, opozarja Andrej Šik, direktor Slovenskega deželnega gospodarskega združenja. „in sicer, da se veliko govori o gospodarski integraciji tega čezmejnega prostora, narejenega pa je bilo zelo malo in zaradi tega smo razmišljali, da bi lahko to priložnost prestolnice kulture izkoristili tudi za to, da nekaj naredimo tudi na tem področju in da bi nekako akterje, ki bi se morali povezovati, pač povežemo in začnemo zgodbo, ki se bo morala potem v naslednjih letih nadaljevati.“
Šik nadalje izraža prepričanje, da čezmejni prostor nudi izjemne pogoje, ki pa se lahko razvija le v sistemskem povezovanju. Od tod iniciativa o povezavi stanovskih organizacij s področja gospodarstva.
„V prvi vrsti (Slovensko deželno) gospodarsko združenje in italijanska zveza industrialcev in seveda gospodarska zbornica in ostale zbornice na slovenski strani meje plus tisti elementi, ki so tudi poklicani k temu, da se s temi zadevami ukvarjajo, predvsem govorimo seveda o EZTS.“
Iz razprave pričakujejo niz mnenj in pogledov z različnih zornih kotov. Dogodek je organiziran v obliki treh panelov: na prvem bodo sodelovali univerzitetni profesorji, ki bodo o priložnostih in perspektivah Goriškega čezmejnega gospodarskega prostora z akademskega vidika, sledil bo panel Javnih uprav, na zadnjem panelu pa bodo sodelovali uveljavljeni podjetniki, ki že delujejo na obeh straneh meje. Njihove izkušnje bodo dragocena podlaga razumevanje tega, kako razvijati priložnosti goriškega čezmejnega prostora v bodoče, torej po Evropski prestolnici kulture 2025. Organizatorji se nadejajo, da bo iz te iniciative izšlo stalno omizje, ki bi sledilo aktualnim problematikam čezmejnega območja. V tej luči organizatorji serijo podobnih dogodkov napovedujejo tudi v prihodnje.
Torkov dogodek organizirajo Slovensko deželno gospodarsko združenje, Confindustria Alto Adriatico, Severno Primorska gospodarska zbornica Nova Gorica s podporo Spirit Slovenija in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport Republike Slovenije ter pokroviteljstvom Avtonomne Dežele Furlanije - Julijske krajine in Zbornice za Trgovino, Industrijo, obrtništvo in kmetijstvo za Trst in Gorico v sodelovanju s partnerji: Univerzo v Trstu, KB delniško družbo in EZTS GO.