Goriški pridelovalci po nevihti s sodro in točo obupani: "Pridelek je uničen" (FOTO)

Škoda bo precejšnja, so bili danes zaskrbljeni pridelovalci na Goriškem po včerajšnji sodri in ponekod celo toči. Pas neurja je pustošil predvsem na območju od Solkana in Gorice prek Šempetra in Vrtojbe proti vzhodu.

Kot je povedal pridelovalec iz Solkana, Srečko Kofol, je ponekod uničilo celoten pridelek. Najbolj na udaru so bile češnje, nič bolje pa je niso odnesle niti poljščine. „Nekaj malega je pod mrežo, vse drugo pa pod vedrim nebom. Te plodovke, ki smo jih ravno prejšnji teden ‘flancali’ – paradižnik, kumarice, bučke, buče – so 70-, 90- ali celo stoodstotno prizadete. Zdaj pa še ta mraz po toči … vprašanje je, ali si bodo rastline sploh opomogle, ker so potolčene in je še mrzlo vreme. Tako da ne vem, ali bo treba kaj sejati na novo. Videti je, da bo treba,“ je povedal.

Pridelka nima zavarovanega. „Ugotovili smo, da se sploh ne izplača. Tudi če ti toča vse razbije, škodo ocenijo tako nizko, da praktično dobiš ravno toliko, kot si plačal za premijo. Tako da nimam dobrih izkušenj s tem.“

Neurje je precej uničilo tudi pridelek jabolk; približno en hektar jih imajo na Vogrskem. „Ta del od Mirna prek spodnje Vrtojbe do Šempetra je najbolj uničen. Ne samo to, tudi v Gorici je bilo zvečer vse pod točo. Videti je, da je prav ta del ob meji najbolj nastradal, naprej pa je nekoliko bolje. A tudi tam je poškodovano, saj je bila sodra sicer drobnejša kot tukaj, vendar to nič ne pomaga, ker so plodovi potolčeni. Zdaj je vprašanje tudi, kako bo z gnitjem in podobnimi stvarmi, tako da ne bo nič kaj pametnega.“

Na kmetiji Gorkič, prav tako na vrtojbenskem polju, so danes zgroženo opazovali uničen pridelek. Barbara Gorič: „Kot vidimo, je nasad jagod s 10.000 sadikami uničen. Sezona bi trajala še štirinajst dni, zdaj pa je konec. Jagode so popolnoma uničene. Lahko pogledamo – zelene, potolčene, konec z njimi.“
Tudi solata je v celoti potolčena, je dodala: "Jutri bo to vse črno. Ni primerna več za prodajo in lahko prižgemo samo mulčer in pomulčimo vse skupaj. Konec."

Največ škode je nastalo na območju občine Šempeter - Vrtojba, poškodovane pa so praktično vse kmetijske kulture, je danes po ogledu terena povedal Vasja Juretič, vodja Oddelka za kmetijsko svetovanje na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Nova Gorica. Največ težav je po njegovih besedah povzročila zadnja včerajšnja nevihtna celica, ki je iz Italije prek Krasa prišla v Vipavsko dolino in nato v Brda. „Škoda je nastala tako na pridelku kot tudi na rastlinah. Uničene so zgodnje zelenjadnice in zelenjadnice za nadaljnjo pridelavo, predvsem plodovke, pa tudi poljščine in žita, ki so praktično v fazi dozorevanja oziroma smo le še mesec dni pred žetvijo. Poškodovane so tudi vinska trta, zlasti kaberniki, les, na določenih legah pa je škoda že zdaj od 70- do 80-odstotna. Prizadete so vse sadne vrste, tudi češnje, ki so trenutno v fazi dozorevanja.“
Končni obseg škode bo sicer znan šele v prihodnjih dneh. „Verjetno bomo šele konec naslednjega tedna približno vedeli, kakšna je dejanska škoda. Že zdaj pa lahko rečemo, da je zelo velika. Čaka nas še veliko dela, da bomo vse pregledali. O končni oceni bomo lahko govorili verjetno šele ob obiranju pridelkov, pri grozdju pravzaprav šele jeseni.“
Škodo bodo popisali in podatke prek Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije posredovali kmetijskemu ministrstvu, nato pa bodo stekli postopki za uradni popis škode in morebitno finančno pomoč.
Ivan Žežlina, vodja Oddelka za varstvo rastlin na zavodu, opozarja, naj pridelovalci z ukrepi še nekoliko počakajo. „Nesmiselno je takoj bezljati v vinograde in sadovnjake ter nemudoma ukrepati. Po enem, dveh ali treh dneh pa je treba rastline zaščititi, predvsem rane, ki so nastale, in škodo omiliti s sredstvi, ki so na voljo. Vsa navodila in obvestila smo že pripravili in objavili.“
Sicer pa v preteklosti takšnih pojavov v maju niso beležili. Ti so bili običajnejši za poletni čas, ko so temperature višje, tudi starejši pridelovalci pa podobnih dogodkov ne pomnijo.


