Goriška regija je že vrsto let na neslavnem prvem mestu po stopnji obolevnosti z lymsko boreliozo. Ta se pojavlja preko celega leta, je pa najpogostejša od februarja do novembra. Mile zime in vlažne pomladi tudi povečajo dejavnost klopov.
Do konca junija so na novogoriški območni enoti NIJZ zabeležili že 218 primerov, medtem ko doslej klopnega meningoencefalitisa še ni bilo, je pojasnila vodja nalezljivih bolezni na novogoriški enoti NIJZ, Tatjana Frelih: „V letošnjem letu smo v Sloveniji zabeležili 39 primerov klopnega meningoencefalitisa, v Goriški regiji zaenkrat še nobenega, to so predvsem primeri iz ljubljanske regije, mariborske, Murske Sobote in Raven. Smo pa še vedno na prvem mestu, kar se tiče lymske borelioze.“
Največ primerov je na območju Tolminske, sledita ajdovska in novogoriška upravna enota, do konca leta je pričakovati še kar nekaj primerov, saj običajno prihaja do večjega števila okužb spomladi in jeseni. „Najvišjo incidenco lymske borelioze smo zabeležili leta 2020, 777 primerov, najnižjo pa leta 2023, ko je bilo zabeleženih 303 primerov. Največ primerov klopnega meningoencefalitisa smo medtem zabeležili leta 2006, in sicer 373 primerov, najmanj pa leta 2015, ko je bilo vsega skupaj 62 primerov.“
Cepiva proti tej bolezni ni, zato je pomembna zaščita pred vbodi klopa z ustreznimi oblačili in repelenti. Bolezen se običajno začne z rdečino, ki se pojavi od nekaj dni do enega meseca po vbodu klopa, in dobi obliko obroča. Pomembno je, da se hitro odpravimo do zdravnika, ki predpiše antibiotik. Pri klopnemu meningoencefalitisu pa je medtem najučinkovitejša preventiva v obliki cepljenja. V začetku meseca je bil objavljen tudi Program cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2024, kjer je med drugim razširjen nabor upravičencev za brezplačno cepljenje proti KME. „Že leta 2019 je bilo omogočeno brezplačno cepljenje osebam, ki so v letu 2019 dopolnili 49 let, v letošnjem letu pa se je to razširilo še na dve starostni skupini, tudi ljudje, ki v tekočem letu dopolnijo 47 in 48 let in vsi zamudniki.“
To pomeni torej, da so vsi, rojeni v letih 1970 do 1977, upravičeni do brezplačnega cepiva. To ostaja brezplačno tudi za otroke od letnika 2016 dalje, pod pogojem, da so v preteklem letu dopolnili najmanj eno leto. Frelihova dodaja še, da se je za brezplačno cepljenje sicer potrebno obrniti na svojega zdravnika oziroma pediatra, na novogoriški območni enoti namreč tega ne nudijo.