Iz naše neposredne bližine prihaja šokantna vest. V Gorici – prav ti, ki bo prihodnje leto v partnerstvu z Novo Gorico prizorišče Evropske prestolnice kulture – so, kljub pobudam dela občinske opozicije, ohranili naziv častnega občana fašističnemu vodji Benitu Mussoliniju. To je v javnosti, seveda, predvsem med Slovenci tako na tej kot oni strani meje, sprožilo precej negodovanja.
Za Radio Robin sta se odzvali tudi krovni organizaciji Slovencev v Italiji. Ksenija Dobrila, predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze, pravi, da gre za staro temo, ki se jo pometa pod preprogo: ''Že v preteklosti je bila podana želja, da bi se ta naziv in ugledni status odvzelo, ampak moramo vedeti, da Italija vse do danes ni želela obračunati s fašizmom in se ta pozicija še naprej nadaljuje.''
Izgovori so različni, med katerimi prevladuje ta, da je treba gledati v prihodnost in ne obnavljati tem, ki razdvajajo, vseeno pa je Dobrila mnenja, da je z nevarnimi ideologijami treba obračunati z namenom, da se ne ponovijo.
Walter Bandelj iz Sveta slovenskih organizacij pri tej točki opozarja, da so problemi na obeh straneh meje in ne le zgolj na italijanski ter s tem karikira na napis na Sabotinu: ''Probleme imamo tukaj in tam. Oboje bi bilo dobro, da se razmisli za naprej, še posebno v tem trenutku na bivši meji, mislim na prihajajočo Evropsko prestolnico kulture, ne tega ne onega ne bi smelo biti.''
Opozoril je tudi na trpljenje Slovencev med fašističnim režimom, a spomnil tudi na povojne poboje komunistov.
Le nekaj mesecev nas loči do začetka projekta Evropska prestolnica kulture in ob obravnavani situaciji so se na družbenih omrežjih že začeli pojavljati dvomi o pravem sporočilu obeh Goric.