Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Beović v Novi Gorici: Scenarij iz Celja se lahko zgodi kjerkoli

Ob današnjem obisku na Goriškem, je Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, spregovorila tudi o tragičnem dogodku v celjski bolnišnici, kjer je prišlo do zamenjave pacientov. Eden od pacientov je umrl, potem ko so ga pokopali, pa so svojci ugotovili, da je njihov sorodnik še živ. Beovićeva je napovedala strokovni nadzor in opozorila na kritične kadrovske razmere.

Glede na razmere na sprejemnih oddelkih v vseh slovenskih bolnišnicah, se lahko to, glede na naval bolnikov na eni strani - posebej starostnikov - in pomanjakanje kadra na drugi strani, zgodi kjerkoli, to nas izjemno skrbi," je dejala predsednica Zdravniške zbornice v Novi Gorici. „Pri vsaki taki stvari je seveda najprej potrebno globoko opravičilo vsem prizadetim, obenem dogodek opozarja na kadrovske razmere v slovenskem zdravstvu, ki postajajo kritične.“

To je pokazal tudi današnji obisk v šempetrski bolnišnici, tudi sicer je v Sloveniji, v zdravstvu in socialnem varstvu zaposlenih 6 odstotkov, povprečje v državah OECD je medtem 10. „Glede na to, da smo starajoča družba, da potrebujemo zaposlene, usposobljene ljudi, ki bodo skrbeli za starostnike, tako v bolnišnicah kot v okolju socialnih domov, je potrebno te poklice ustrezno nagraditi oziroma narediti privlačne za mlade ljudi, ne samo glede nagrajevanja, ampak tudi glede pogojev dela.“

Skrbi obremenjenost urgentnih centrov, vse manjše zanimanje za specializacije iz kirurgije, patologije, interne, težave s sestrskim kadrom, je nanizal direktor Dimitrij Klančič, govora pa je bilo tudi o plačah zdravnikov. „Česar se bojim ali se bojimo so odhodi zdravnikov izven javnega zdravstva – tudi koncesionarji so seveda del javnega sistema – ampak, h koncesionarjem, kjer so boljši pogoji, brez dežurstva, brez nočnih, mi pomeni eno veliko tveganje za delovanje bolnišnice.“

Beovićeva se je z ekipo popoldne sestala tudi s predstavniki regijskih zdravstvenih domov, ki jih pestijo podobne težave. Točnih številk ni, lahko pa bi se v kratkem zgodilo, da bi okrog 5000 ljudi ostalo brez zdravnika na območju novogoriškega Zdravstvenega doma, je dejala direktorica Petra Kokoravec: „Vsi skupaj bomo morali poiskati rešitve, da v kratkem dobimo dovolj zdravnikov družinske medicine, ta trenutek je zadnji čas, ne vem, če nismo še prepozni, da res aktivno pristopimo k temu.“

Tudi na področju pediatrije in ginekologije, ni stanje nič bolj rožnato. Kot je še dejala, se nadejajo, da bodo po današnjem obisku predstavniki zbornice težave prenesli odločevalcem.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Kako pa kaj zdravje v Novi Gorici? V ponedeljek po 11. uri

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down