Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Gašenje lanskega požara na Krasu tudi poučno

Gašenje največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije lani poleti na Krasu je bilo kljub tragiki dogodka v marsičem poučno, je na včerajšnji okrogli mizi v Pivki dejal minister za obrambo Marjan Šarec.

Po pravilih je tako, da se vojsko aktivira na pobudo Civilne zaščite. In seveda to nas je naučilo, da mora Civilna zaščita takoj aktivirati vojsko, zlasti za logistično podporo. Za gašenje je vedno aktivirana, za logistično podporo pa doslej ni bila in to se je doslej zgodilo prvič.“

Vsi sogovorniki so v pogovoru poudarili, da je v boju s požarom praktično sodelovala celotna Slovenija. Poleg gasilcev in prostovoljcev so mnogi zbirali različno pomoč, precej pa je bilo zbranih tudi finančnih sredstev. Narava pa bo potrebovala še dolgo časa, da si bo opomogla, pri tem ji bodo tudi pomagali, je povedal vodja sežanske izpostave Zavoda za gozdove Slovenije Boštjan Košiček.

Mi bomo poskušali naravi pomagati v tem smislu, da bomo vnesli drevesa v to krajino in tako hitreje dosegli nek bolj kompliciran, kompleksen ekosistem, ki je potem tudi odpornejši na zunanje dejavnike, ne.“

Sanacija pa bo potrebna tudi drugje, je prepričana direktorica zavoda Miren Kras Ariana B. Suhadolnik:

Mislim, da se sanacijski načrt praktično dotika vseh vidikov, je pa res, da glede na ocenjeno škodo, so prioritete različne. Menim pa, da prav s sodelovanjem z lokalno skupnostjo, z upoštevanjem stroke, bomo v prihodnjih desetletjih naslovili čisto vse izzive, ki so v požaru nastali.“


Po zaključku okrogle mize je na krajši slovesnosti v Parku vojaške zgodovine minister za obrambo Marjan Šarec odprl razstavo fotografij, ki bo pred vhodom v glavno muzejsko stavbo vse do septembra obiskovalcem pričevala v spomin in opomin, pa tudi v zahvalo vsem sodelujočim pri gašenju požara, ki je zaznamoval lansko leto.

Foto: Zdravko Rijavec

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down