Drežniška koza je edina slovenska avtohtona pasma koz. V Sloveniji je trenutno prisotnih približno 1000 živali, z njihovo rejo pa se ukvarja 35 do 36 rejcev, kar drežniško kozo uvršča med kritično ogrožene. Njene posebnosti in pobudo za zaščito njene reje so v petek predstavili v Kobaridu na Dnevu drežniške koze, ki ga je organizirala Javna služba nalog genske banke v živinoreji, ki deluje v okviru Biotehniške fakultete.
»Namen tega dogodka je predstavitev strokovnega dela, ki ga opravljajo Javna služba in nekatere druge strokovne službe na ohranjanju in zaščiti naše edine avtohtone pasme koz.«
Pojasnjuje vodja Javne službe Danijela Bojkovski. Rejcem in zainteresirani javnosti so med drugim orisali barve in barvne vzorce pri drežniški kozi, genetsko karakteristiko, določanje očeta pri kozličih z genskimi testi, pa tudi pobudo za zaščito reje drežniške koze kot nesnovne dediščine. Ohranitev drežniške koze sicer država že spodbuja na različne načine. »Država jo tudi podpira z nekimi subvencijami, prav tako imamo za to pasmo predvidene tudi podpore v okviru našega programa, tako da se pač trudimo nekako pomagati, da bi ta pasma živela še naprej.«
Drežniška koza je najbolj prisotna v severozahodni Sloveniji, kjer je pasma tudi nastala. Gre za dobro odporno pasmo koz, ki je zelo dobro prilagojena na pašo v visokogorskih pašnikih. Proizvodi živali, ki se pasejo čez poletje, so zelo kakovostni, med drugim ima drežniški sir tudi geografsko zaščito, še zaključuje Danijela Bojkovski.
(foto: www.drobnica.si)