Po meritvah zraka, so v kanalski občini v začetku leta izvajali tudi vzorčenja tal, na problematiko okolja in zdravja ljudi v srednjem delu Soške doline po mnenju domačinov kot tudi strokovnjakov s področja zdravstva, močno vpliva lokalna industrijska dejavnost.
Na predlog občine in društev EKO Anhovo in Dolina Soče ter CI Danes, je tako Kmetijski inštitut Slovenije izvajal vzorčenje tal na petih lokacijah v februarju in marcu. Ugotovitve je strnil Marjan Šinkovec z Inštituta. „So rezultati pokazali, da določene vrednosti težkih kovin presegajo mejne vrednosti po Uredbi o mejnih in emisijskih vrednostih. Presegajo mejne vrednosti, en parameter, nikelj, presega tudi opozorilno vrednost.“
Industrijska dejavnost v okolici bi bila lahko vzrok za povečane vrednosti vseh preseženih elementov, a tudi kmetijska dejavnost bi lahko vplivala na povišane vsebnosti bakra, kadmija, mangana in živega srebra. „Mi lahko samo povemo, ali so ti rezultati občutno večji, kot je neko geokemično ozadje, torej, tisto, kar je v naravi že tako prisotno, lahko pa nakažemo približni izvor, iz kje ponavadi te snovi prihajajo, iz nekega antropogenega okolja, ampak s prstom se pa ne da pokazati, bi bilo to potrebno bolj namensko vzorčit.“
Največ elementov s preseženimi zakonodajnimi mejnimi in opozorilnimi vrednostmi so izmerili na vzorčnih mestih Gorenje polje, in sicer kadmij, nikelj in PAH ter Morsko, baker, krom, nikelj in kobalt. Zakonodajne mejne vrednosti je na vzorčnem mestih Deskle presegalo živo srebro, v Kanalu pa nikelj, medtem ko na vzorčnem mestu Krstenice noben element ni presegal mejnih opozorilnih vrednosti. Glede na rezultate vsebnosti anorganskih in organskih parametrov v tleh vzorčnih mest so smiselni ukrepi na vseh preiskovanih vzorčnih mestih vzdrževanje travnate površine tal, še izhaja iz poročila.
(Foto: Kmetijski inštitut Slovenije)