Od enajstih ambulant družinske medicine, ki jih ima Zdravstveni dom Tolmin v treh posoških občinah, jih zaradi pomanjkanja zdravnikov deluje le pet. Situacijo dodatno poslabšuje predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada potrdila januarja.
Kadrovski primanjkljaj v vrstah zdravnikov skušajo v ZD Tolmin reševati z vzpostavitvijo hibridnega sistema s telefonsko triažo, ki jo izvajajo medicinske sestre, in dodatnimi ambulantami družinske medicine, ki so nadomestile prejšnje ambulante za neporedeljene. Zanjo imajo, pojasnjuje direktor ZD Tolmin, Primož Uršič, od ministrstva priznanega 0,8 tima, se pravi niti enega zdravnika s polnim delovnim časom, potrebovali pa bi 3,6 tima. Delovanje Zdravstvenega doma trenutno teče po robu, je na zadnji seji občinskega sveta opozoril Uršič:
„Teče toliko po robu, da vsak manko, vsak zdravnik, ki manjka, če je odsoten, če pridejo prazniki, povzroči, da tega sistema ne moremo več vzdrževati.“
Dodatne težave povzroča novela zakona o zdravstveni dejavnosti. V ZD Tolmin skupaj dela 42 pogodbenikov, s katerimi rešujejo kadrovsko stisko na več področjih. Če to ne bo več mogoče, v Tolminu v enem letu enem letu ne bi mogel več ponujati okulista, rentgena, UZ, ortopedije, nevrologije, medicine dela, saj za to nimajo celih programov, ampak le del. Zato si pomagajo s pogodbeniki. „Kar pomeni, da bi za vse te stvari, ki sem jih omenjal, verjetno ljudje šli v Šempeter, se pravi, za vsak ultrazvok, za vsak rentgen, medicina dela,“
opozarja Uršič.
Da se je Občina Tolmin na predlog zakona o zdravstveni dejavnosti doslej že večkrat uradno odzvala, pa dodaja župan Alen Červ in dodaja, da bo za vse domove, ki delujejo izven večjih poselitvenih središč, ta sprememba zakona o zdravstveni dejavnosti zelo kruta.
„In da prinaša veliko verjetnost zloma tako nujne medicinske pomoči kot specialističnih ambulant, povsod tukaj si zdravstveni domovi, zavodi pomagajo tudi s kombinacijami, ki bodo po novem onemogočene, to se pravi tudi z nekimi pogodbami z zasebniki. Če ne bo tukaj vsaj dovolj dolgega prehodnega roka, da se sistem nekako prilagodi spremembam, tvegamo zelo hude posledice.“
V ZD Tolmin situacijo skušajo blažiti tudi za razpisovanjem kadrovskih štipendij, a to so rešitve, ki rezultate prinesejo na dolgi rok, je realen direktor ZD Primož Uršič.