Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Novogoriški gimnazijci: mladi lažje prehajajo zgodovinske meje, katere za starejšo generacijo morda še obstajajo

Gimnazija Nova Gorica Dan Aktivnega Drzavljanstva1

„Slovenci v Italiji smo med manjšinami, ki živijo v Italiji, med najbolj organiziranimi,“ je danes na okrogli mizi „Slovenci včeraj, danes, jutri“ na novogoriški gimnaziji poudarila Tatjana Rojc, senatorka v italijanskem parlamentu in dijakom v tej luči omenila tako gledališče, glasbene šole, šole s slovenskim učnim jezikom ter številna kulturna in športna društva. V nadaljevanju je dodala, da je vez s Slovenijo za predstavnike slovenske skupnosti v Italiji vitalnega pomena.

Na novogoriški gimnaziji so v okviru Dneva aktivnega državljanstva med drugimi gostili tudi Vesno Humar, državno sekretarko Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu

Mladim bi rada predvsem sporočila, naj bodo aktivni, naj sami odkrivajo ta naš prekrasen prostor. Meja res ni ovira, zaradi katere bi bil ta horizont manjši, meja je prehod k nečemu zelo podobnemu, ampak hkrati malo drugačnemu, kot tisto, kar smo mi.“

Gimnazija Nova Gorica Dan Aktivnega Drzavljanstva2

In kako svojo vlogo v čezmejnem povezovanju vidijo mladi? „Jaz vidim vlogo mladih v temu, da prehajajo neke zgodovinske meje. Recimo, da so mogoče starejše generacije še navezane na neke ideološke pregrade, recimo druga svetovna vojna in tako naprej, medtem ko nove generacije nimajo več teh preprek in bi se zaradi tega lahko bolje povezovali med sabo in bolje razumeli.“

pove dijak Jaša Valič, medtem ko je kar precej dijakov omenilo, da se imajo na italijanski strani meje prijatelje in znance ter da tam tudi obiskujejo prostočasne dejavnosti. "Ravno to je bistvo schengena, se pravi prostega prehoda meje in mladi ste veliko pred nami razumeli, kaj pomeni pretok misli, idej in zavesti da smo vsi del istega sveta," je dodala senatorka Rojc.

V zadnjem času smo sicer ponovno pred velikimi izzivi, od vojne na vzhodu Evrope do zadnjih dogodkov v Gorici, ko občinski svetniki Mussoliniju niso želeli odvzeti naziva častnega občana. Kaj senatorka Rojc v luči tega dogajanja sporoča mladim?

„Mislim, da je pomembno, da mladi vejo in spoznavajo najprej zgodovino, da so ozaveščeni o tem, kar je bilo. Samo na podlagi znanja bodo lahko potem gradili boljši jutri, svojo bodočnost in bodočnost njihovih otrok. Verjamem, da so mladi izjemno pozorni na te izzive in mislim, da bomo videvali rezultate,“

zaključuje senatorka.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Ponedeljek na Robinu: Je nasilje sploh mogoče preprečiti?

Preberi več

SANDI MOREL IMA SVOJ BOŽIČNI RADIO!

Preberi več

Dober dan, župan - Milan Turk, Občina Šempeter-Vrtojba

Preberi več

Miklavžev dan na Radiu Robin

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down