Razpis za gradbena dela za obnovo Rafutskega parka se zaključuje, kot smo pred kratkim poročali, je vladna Služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko odobrila slabo polovico 2,4 milijonske investicije. Se pa sedaj na novogoriški občini ubadajo z legalizacijo objekta, saj je prišlo na dan, da je del objekta vile črna gradnja.
A to naj vendarle ne bi predstavljajo večje ovire za pridobitev potrebne dokumentacije. Direktor občinske uprave Marko Mikulin. „Pridobiva se gradbeno dovoljenje oziroma še prej ta potrebna hitra legalizacija objekta, in na podlagi tega bomo imeli dokumentacijo ob morebitnem novem razpisu ali kulturnega evra ali kakršnimkoli drugim razpisom, da se prijavimo še za sofinanciranje obnove vile.“
V celoti bi sama obnova vile stala preko 10 milijonov evrov, zato bo potrebno poiskati več virov sofinanciranja, računajo tudi na sredstva kohezijskega, pa tudi kulturnega ministrstva, tudi v luči EPK. V prvi fazi se bodo sedaj prijavili za obnovo strehe in fasade, ki sta v zelo slabem stanju. „Glede na to, da je napovedan nek manjši obseg sredstev za obnovo kulturnih spomenikov, se bomo prijavili v nekem manjšem obsegu, se pravi, za obnovo strehe oziroma fasade, ni pa to tisti ključen del še, ker vila zahteva bistveno več sredstev, kot jih bo verjetno na razpolago, tako da se bomo prijavili še na eventuelne razpise v prihodnosti.“
Do leta 2025, ko bo Nova Gorica z Gorico nosila lento Evropske prestolnice kulture naj bi bila obnova sicer zaključena, park pa skupaj z vilo dostopen javnosti. Kakšne bodo vsebine v vili, je še odprto, bodo pa zagotovo javne, poudarja župan Klemen MIklavič, ki je kot primer navedel tudi možnost sodelovanje z zasebnikom, ki bi ponujal neko gostinsko dejavnost.