V minulih dneh smo obeležili mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ki je tesno povezano s problematiko nasilja v družini. Strokovni delavci centrov za socialno delo v Sloveniji opozarjajo, da se v zadnjih letih v Sloveniji nasilje v družini stopnjuje, sicer ne toliko po številu zaznanih primerov, kot po svoji okrutnosti. Kakšno je stanje v regiji, pojasnjuje Tanja Pipan, koordinatorka za obravnavo nasilja v družini na Centru za socialno delo severna Primorska:
„CSD Severna Primorska je v letošnjem letu obravnaval kar 183 zadev nasilja v družini. Številke so si sicer iz leta v leto podobne. Kar pa opažamo, je kompleksnost težav pri obravnavi tovrstnega pojava.“
Opažajo torej, da imajo družine več dimenzij težav, kot so :
„Ko se kopiči revščina, brezposelnost, nasilje v družini, prihajanje iz tujih držav, se pravi iz drugih kulturnih okolij. Vse to te družine naredi še bolj kompleksne, zato je pomembno, da ko opazimo, da se v družini dogaja nasilje, pokličemo bodisi center za socialno delo bodisi policijo in opozorimo, kaj zaznavamo v lokalnem okolju.“
Na območju, ki ga pokriva CSD Nova Gorica, je bilo v letošnjem letu torej zaznanih 183 primerov nasilja v družini, največ, 66 v enoti Nova Gorica. Center za socialno delo je ukrepal pri 33 prepovedih približevanja in pri 24 drugih intervencijah izven poslovnega časa.
Na območju države pa je v letošnjem letu opažen porast femcidov, torej umorov žensk v partnerskih razmerjih, kar po besedah Pipanove še posebej kaže na to, kako lahko nasilje v družini postane okrutno.
„Primanjkuje tudi kadra na tem področju, tako na policiji kot na centru za socialno delo. Prav zaradi kompleksnosti zadev, bi potrebovali več ljudi, ki bi se s tem področjem bolj intenzivno ukvarjali. Tako bi lahko zajezili več družin in delovali bolj preventivno že preden nastopijo tako okrutni primeri, kot so se zgodili letos v Sloveniji“
še dodaja Tanja Pipan.