V Stergulčevi hiši v Bovcu bo zaživela stalna jamarska razstava, vzpostavljen pa bo tudi jamarski center. Bovški župan Valter Mlekuž se je na to temo nedavno sestal z vodstvom Jamarske zveze Slovenije in Javnega zavida Turizem dolina Soče.
Kaninsko pogorje je tako po številu kot globinah in zanimivostih jam v svetovnem merilu čisto pri vrhu, zato je tudi tak center v Bovcu, v povezavi s kočo Petra Skalarja, nadvse smiseln, poudarjajo iz slovenske jamarske zveze. Župan Valter Mlekuž:
„Pogovarjamo se kar že eno leto, glede na to, kar se dogaja na Kaninu z jamarji, vemo, da so stalno gor. Zadnjič smo imeli sestanek tudi na temo možnosti usposabljanja za astronavte in vidijo, da je to velika pridobitev za jamarje in Bovec in smo se odločili, da tam, kjer imamo sedaj TIC, ki ga bomo preselili v prostore prejšnje banke, se bo uredila stalna jamarska razstava.“
kot neke vrste jamarski muzej. Skupaj z JZS načrtujejo tudi ureditev učnega poligona v kletnih prostorih Stergulčeve hiše, kjer bodo najmlajši lahko pod strokovnim vodstvom začutili utrip podzemnega sveta. Bovcu tako želijo tako dati nek nov pomen, poleg tega pa v nadaljevanju pričeli razmišljati
„Kako začeti voditi goste, turiste, ki bi to želeli, v določene jame. Seveda ne morejo v vsako jamo, tu je jama Srnica, ki bi jo radi uredili in bi izkoristili tudi to možnost, da bi ljudje videli, kakšen je ta podzemni svet na Kaninu.“
Želijo torej ustvariti neko novo edinstveno predstavitev jamarstva, ki je pravzaprav slovenski primat, saj se je v svetovnem merilu raziskovanje pozemnega sveta začelo na Slovenskem. Center jamarstva s stalno razstavo v Bovcu bo unikum v tem delu Evrope, zanimiv tako za jamarje kot tudi širšo javnost.
„Vemo, da to razstavo si želijo povsod imeti, ampak oni so se odločili, da bo tukaj v Bovcu, ker je tukaj praktično jamarski center, vsakodnevno so jamarji z vseh držav gor, odkrivajo te jame in tudi zaposlili bi enega človeka, potem bi pa lahko usposobili tudi enega domačina, ki bi skozi ta jamarski muzej peljal turiste in razkazal vse, kar ta dolina nudi.“
Po preselitvi TIC-a Bovec v nove prostore prve dni maja bodo predstavniki JZS s prostovoljnim delom najprej ustrezno uredili prostor, nato pa pripravili bogato jamarsko razstavo. Upajo tudi na finančno pomoč Ministrstva za kulturo. Sicer pa, kot je še povedal bovški župan, so iz jamarske zveze rekvizite že pripeljali v Bovec, prostore jim bodo sprva nudili brezplačno, vstopnine pa se bodo namenjale stalni nadgranji centra in razstave.