Slovenija je kot zelena butična destinacija primer dobre prakse tudi za že turistično uveljavljene destinacije, ki se iz masovnega turizma usmerjajo v trajnostni. Tako je Slovenijo v petek obiskala delegacija iz španske pokrajine Katalonija, ki si je poleg Ljubljane in Bohinja podrobneje spoznala s konceptom turizma v destinaciji Brda.
»Predstavili smo jim vse kar delamo, naš turizem, na čem turizem temelji. Seveda pa tudi primere dobrih praks, na kak način v Brdih združujemo turizem, kmetijstvo, kako organiziramo številne dogodke s posebnim poudarkom na kulturi, na umetnosti, pa tudi na športu in čezmejnem sodelovanju.«
Kot še pove direktorica Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda Tina Novak Samec, je katalonsko delegacijo navdušilo, kako tako majhna destinacija z majhnimi institucijami organizira veliko število različnih aktivnosti in dogodkov, poleg tega pa še: »Povezanost med lokalnim prebivalstvom, lokalnimi ponudniki in seveda nami, poleg tega pa tudi srčnost naših ljudi. Vsi, s katerimi so se srečali na terenu, so res izkazovali izjemno ljubezen do naše zemlje, do tega kar delajo in z velikim navdušenjem predstavljali Brda kot tudi briške produkte.«
V Kataloniji so se namreč iz strategije masovnega turizma usmerili v butično trajnostno destinacijo z velikim poudarkom na razvoju lokalnih produktov, torej kmetijstvu. »In se seveda preusmerili na nek način v destinacijo, kot smo v Sloveniji skoraj vse destinacije. Iščejo, seveda, dodano vrednost, iščejo kvalitetne storitve, pa seveda kvalitetne lokalne produkte. Predvsem pa ta oseben pristop, ki je pri nas še vedno prisoten. Pri njih pa spodbujajo ljudi, da cenijo to, kaj imajo.«
Ta predel Španije je turistično zelo razvit in imajo predstavništva praktično po celotni zemeljski obli in so z vidika turizma pomembna velesila v našem delu Evrope, še pove Novak Samčeva in dodaja, da so v Brdih nedavno gostili še eno delegacijo, in sicer iz Severne Irske, ki si je v Sloveniji ogledala še destinaciji Ljubljana in Bled.