Tudi na Bovškem je pomakanje stanovanj pereča problematika. Trenutno 32 neprofitnih stanovanj v lasti občine je že dlje časa zasedenih, primernih zazidalnih površin občina v svoji lasti nima. Zemljišča po večini kmetijska in v zasebni lasti.
Ena od možnosti, ki ji je naklonjen tudi župan Valter Mlekuž, je projekt Back to the Village, o katerem je bilo govora na včerajšnjem srečanju s predstavniki Inštituta Back To The Village. „Na zadnji seji občinskega sveta je bilo izpostavljeno, celo sklep občinskih svetnikov, da na eno izmed naslednjih sej damo točko prav problematiko mladih v Bovcu. Da naredim en korak naprej, pokličem direktorja, da se dogovorimo, da slišimo, kakšni so pogoji, kaj je potrebno.“
Spomnimo, zamisel o gradnji naselja montažnih hiš, ki bi bile dostopne za okvirno 50.000 evrov, na bi sicer pilotno stekel v občini Ajdovščina. Pomanjkanje stanovanj poleg mladih družin pesti tudi dve največji družbi na Bovškem, Mahle in TKK, zato je Mlekuž povabil k pogovorom tudi direktorja teh družb. So sklenili že kakšne konkretne dogovore? Mlekuž pravi, da se že pogovarja na to temo z nekaterimi lastniki zemljišč. „Vemo, da je najprej potrebno dobiti zemljišča, občina teh zemljišč nima, ima kmetijska, a vemo, kako je s spremembo namembnosti, ampak, pogovori tečejo. Tudi to, kar so nam včeraj povedali, je kar optimistično, mislim, da je zelo dobro, sprejemljivo. Če bomo dobili ta zemljišča, potem gremo v komunalno ureditev.“
Iskali bodo tudi možnosti za sofinanciranje iz razpisov. Projekt je zelo zanimiv, srečanje pa prvi korak, ki bo morda pripeljal do ugodnih rešitev, ocenjuje bovški župan. Po besedah Roberta Zupan z Inštituta Back To The Village, so se z nekaterimi večjimi občinami že ugodno dogovorili, na Bovškem pa bi lahko najprej postavili vzorčno hišo in ko bi občina uspela zagotoviti zemljišče z zazidljivimi in komunalno urejenimi parcelami, bi postavili še želeno število montažnih hiš.