Maloprodajna cena bencina od danes ne sme preseči 1,503 evra za liter oziroma 1,54 za liter dizla, je včeraj odločila vlada, ukrep pa bo veljal 30 dni. Kot v preteklih dneh, je tako pričakovati, da se bodo še nekaj časa nabirale vrste pred bencinskimi servisi v bližini Italije, saj razlika v ceni znaša že okrog 90 centov na liter. V obmejnih občinah iščejo rešitve, kako preprečiti zastoje v prometu.
Kot smo poročali, so se včeraj na briški občini sestali s predstavniki Direkcijo RS za infrastrukturo in koncesionarjem, podjetjem Kolektor CPG, predstavniki bencinskega servisa in ostalimi. O dokončni rešitvi so se dogovorili danes, je povedal župan Franc Mužič. “Od momenta do momenta dobivamo na občino take in take pripombe, se zavedam stiske ljudi, ki imajo probleme iti v službo, po raznih opravkih, zaradi te dolge kolone, se v trenutku pojavi tudi v dolžini kilometer ali celo dva.“
Za bencinski servis pri Štalonih je tako vrsta vse do odcepa do vasice Brdice pri Neblem, avtomobili pa zaprejo tudi odcepe za Fojano, Kozano in Šloverenc. Težave se pojavljajo tudi ne nekdanjem mejnem prehodu v Vipolžah. V petek so obvestili pristojne, tako da je konec tedna povečala nadzor policijska patrulja z medobčinsko redarsko službo. Kaj so sklenili po včerajšnjem sestanku? „Včeraj je bilo navrženih kar nekaj predlogov, do odločitve smo prišli danes, s projektantsko hišo iz Nove Gorice, kjer smo ugotovili dve zadevi, da je smiselno narediti neko pentljo, ki bo absorbirala od 20 do 30 vozil v samem dvorišču Petrola in da bi regionalno cesto, od novega krožišča pri Agrarii do Štalonov, do vhoda v benciski servis tudi malo razširili. “
Sedaj je v pripravi projekt, na terenu bodo rešitve skušali realizirati v prihodnjih dneh. Dogovorili so se tudi, da bi na bencinskem servisu skušali čim hitreje organizirati delo in usmerjati kupce. Mužič pričakuje, da bo že v dnevu ali dveh stanje boljše in izpostavlja, da so italijanski kupci dobrodošli, saj so bili tudi predlogi, da bi zaprli nekdanje mejne prehode, a obisk iz Italije je še kako pomemben, kar je pokazalo obdobje epidemije, poudarja briški župan.
Podobne težave imajo tudi v Mirnu. Sprva so menili, da bo kratkoročno stanje, a bo, kot kaže, glede na novo razmerje cen bencina v Sloveniji in Italiji, postala stalnica. Zato so tudi sami poslali dopis na policijsko postajo Nova Gorica, na Petrol, na republiško direkcijo za infrastrukturo in tudi koncesionarju, ki upravlja s to državno cesto, Kolektorju CPG, je povedal župan Mauricij Humar. „Mi bomo tukaj vztrajali, se dogovarjali, da se le uredi nek primeren prometni režim, saj vemo, da je to glavna povezovalna cesta med goriškim in kraškim delom občine, tudi ko pride do teh konic in špic, je otežena tudi vožnja intervencijskim vozilom.“
Gre predvsem za varnost udeležencev v prometu. „Tako voznikov, predvsem pa tudi pešcem in kolesarjev, ki so najbolj ranljiva skupina v prometu. Z današnjim dnem, ko je ta razlika med Italijo in Slovenijo še večja v naftnih derivatih, se bojim, da bo teh kolon še več, vsekakor, italijanski kupci so dobrodošli pri nas, vendar je le treba zagotavaljati, da tudi, ko prihajajo in odhajajo, da so prometne razmere pod kontrolo. “
(Foto: Andrej Colja)