Legionarji, bitke, modna revija, rimska glasba, delavnice in še marsikaj je v načrtu ta konec tedna, ko se bo v Ajdovščini odvil prvi festival Ad Fluvium Frigidum. Glavnina dogajanja bo v soboto in v nedeljo, že v petek pa bo v Domu krajanov predstavitev festivala.
Sobotno dogajanje je razdeljeno na dve lokaciji, Grajski vrt in Lavričev trg. Veronika Koren iz ajdovske občine izpostavlja: „V Grajskem vrtu bomo bili priča pravemu rimskemu taboru, tam bodo taborili Rimljani, to so uprizoritelji iz 16 različnih društev iz 10 različnih evropskih držav, tako da bo druščina zelo pestra. Uprizoriteljev bo preko 100. Obiskovalci bodo imeli možnost vstopiti v rimski tabor, uprizoritelji bodo veseli vprašanj, z veseljem vam bodo pokazali, kako se pripravlja rimska hrana, kakšno orodje imajo, obleke. “
Na Lavričevem trgu bo ob 13. uri uradno odprtje dogodka s prihodom vojsk Teodozija in Evgenija, potekali bodo poganski verski obredi, poznoantična modna revija, dvoboji, ob Hublju pa bo nato zvečer tudi uprizoritev bitke pri Mrzli reki. Ogledi Rimskega tabora v Grajskem vrtu bodo mogoči še v nedeljo, do 14. ure, tam se bo tudi nekaj pred 12. uro zaključila parada vojakov in civilnega prebivalstva, organizatorji pa popoldne vabijo še v Ad Pirum, na Hrušico, kjer bo voden ogled arheološkega parka in muzejske zbirke v družbi rimskih vojakov. K sodelovanju še vedno vabijo tudi prostovoljce. Polonca Vodopivec iz občine Ajdovščina: „Veseli bomo vsake pobude s terena, ne samo v vlogi rimskih vojakov, ampak tudi v drugih vlogah v rimski družbi, ki je bila zelo razvejana, na primer, od obrtnikov do glasbenikov, interpretatorjev, pripovedovalcev zgodb,...“
Ideja o tovrstni predstavitvi bogate rimske dediščine je na ajdovski občini tlela že dlje časa, preko projekta RimRom, ki je sofinanciran iz Sklada za male projekte programa Interreg Italija-Slovenija, pa bo sedaj ideja uresničena. V prihodnjem letu, v okviru Evropske prestolnice kulture, načrtujejo še bogatejše dogajanje: „In sicer, v veliko večji formaciji, tudi samo prizorišče se seli iz samega jedra Castre, na zunanjost samega obzidja, kjer bomo imeli tudi več prostora na voljo in računamo tudi na večje število uprozoriteljev. “
Cilj projekta RIMROM, pri katerem sodelujejo s Fundacijo iz Ogleja, je sodelovanje in povezovanje dediščine ter s tečaji usposabljanja, italijansko-slovenskimi prireditvami in večjezičnimi delavnicami okrepiti rimsko kulturno dediščino.
(Foto: vipavskadolina.si)