Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

7 milijonska investicija za zdravstvo v Zgornjem Posočju bi bila več kot dobrodošla

Urgentna služba v tolminskem Zdravstvenem domu se sedaj izvaja na dobrih 20 kvadratnih metrih, če prideta dva urgentna bolnika, morajo enega oskrbeti pred zavodom, v reševalnem vozilu, tako da so izboljšave nujno potrebne, je orisal razmere direktor občinske uprave Tolmin, Matjaž Kos. In izboljšave so sedaj na dosegu roke.

Občina bo v teh dneh projekt celostne prenove Zdravstvenega doma in izgradnjo Satelitskega urgentnega centra prijavila na razpis ministrstva za zdravje, kjer računajo na denar iz Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo do 2031. „Je to sedaj priložnost, da se pripravi celostni projekt prenove Zdravstvenega doma Tolmin, seveda, s poudarkom na izgradnji Satelitskega urgentnega centra, kjer bi odgovarjali na potrebe, ki jih imamo v lokalnem okolju, kar se nujne medicinske pomoči tiče. “

Okvirno je investicija, ki si jo bodo delile vse tri občine ustanoviteljice, ocenjena na slabih 7 milijonov evrov, je še pojasnil Kos, ki je spomnil tudi na neenako obravnavo pacientov, iz Zgornjega Posočja, ki morajo tudi v primeru nujnih stanj v šempetrsko bolnišnico. Satelitski urgentni centri in Centri za krepitev zdravja naj bi bili, po njegovih besedah, z izjemo davka, stoodstotno sofinancirani. Z idejno zasnovo projekta so se na zadnji lanski seji seznanili tudi tolminski svetniki, direktor Zdravstvenega doma Lucas Gaudencio Triep, je predstavil delovanje v zadnjih letih, ki ga je krojilo povečevanje programov, hkrati pa je naraščala prostorska stiska. „Začelo se je leta 2015, ko smo v večernih urah in v času dežurstva dodali dodatno ekipo za nujno medicinsko pomoč, to je pomenilo dodatno reševalno vozilo, z voznikom in zdravstvenim tehnikom, samo v prvem mesecu so bile ekipe v nočnem času 29 dni aktiviranih istočasno.“

Po večletnih pogajanjih so nato pridobili dodatno splošno ambulanto, povečali tim, sledil je dodaten program za pediatrijo in fizioterapijo, našteva, s prihodom še enega zdravnika se je okrepilo področje medicine dela, kjer je bilo v zadnjih letih veliko povpraševanja iz podjetniških vrst. Tudi število zaposlenih se je od leta 2015 povečalo iz 122 na 156, skupaj z 28 pogodbeniki. „Od samega začetka se je pokazala prostorska stiska, smo eden od zdravstvenih domov, ki še vedno nudijo več stvari, ki jih po drugih regijah ponudijo privatniki, na primer zobozdravstvo.“

Ni pa predvidena novogradnja, pač pa bi z minimalnimi gradbenimi posegi izboljšati kakovost in dostopnost nujne medicinske pomoči, ne le za prebivalstvo, pač pa tudi za obiskovalce športnih in turističnih prireditev, ki v poletnih mesecih trikratno poveča obisk urgence, je še dodal Triep. V načrtu je tako reorganizacija posameznih zdravstvenih sklopov, nadzidava podstrešja dela stavbe B in centralna prizidava. Satelitski urgentni center je predviden v kletnem nivoju stavbe B, reševalnim vozilom bo namenjeno sedanje parkirišče pred reševalno postajo, ki bo dobilo nadstrešek. S premikom urgentne dejavnosti iz stavbe A, in stran od peš dostopa pacientov do glavnega vhoda v Zdravstveni dom, bo zagotovljena tudi ustreznejša zunanja prometna ureditev, urgentne prometne površine Satelitskega urgentnega centra pa bodo neposredno vezane na obstoječe cestno omrežje mesta.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Iz Beljaka na EPK v Novo Gorico - z vlakom! V ponedeljek po 11. uri

Preberi več

V pričakovanju drugega največjega dogodka EPK - torek na Robinu

Preberi več

RADIO V MESTU: Ajdovščina v maju 2025

Preberi več

NAGRADNA IGRA: Na Robinu vsak dan podarjamo čevapčiče!

Preberi več

Na Robinu iščemo prodajnega specialista/skrbnika strank, ki bo z nami ustvarjal super radijske zgodbe!

Preberi več

SUPER KOLO SREČE V SUPERNOVI MERCATOR AJDOVŠČINA

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down