Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

1,7 milijona evrov za nadgradnjo upravljanja z dediščino prve svetovne vojne

Gov4peace2

Z današnjim srečanjem partnerjev iz 11 evropskih držav v prostorih kobariške Fundacije Poti miru se je pričel projekt GOV4PeaCE, ki bo potekal do oktobra 2026. Poleg izboljšav na področju upravljanja dediščine prve svetovne vojne in razvoja kulturno-zgodovinskega turizma, želijo preveriti možnosti čezmejnega sodelovanja na področju dediščine prve svetovne vojne in različnih zgodovinskih poti.

Maša Klavora, direktorica Fundacije, ki je idejni vodja projekta, izpostavlja: „GOV4PeaCE projekt je predvsem namenjen boljšemu upravljanju z dediščino prve svetovne vojne v teh partnerskih območjih, prenašali bomo tudi našo slovensko-italijansko čezmejno izkušnjo na druge podobne čezmejne obrobne teritorije, kot so poljsko-slovaško obmejno območje, madžarsko-romunsko,pa tudi italijansko-avtrijsko. In da se vsi mi, ki že nekaj delamo z dediščino prve svetovne vojne, imamo pa še velik potencial, učimo od naših kolegov iz Belgije in Francije.“

Eden izmed ključnih ciljev pa je priprava nominacije za Evropsko pot miru, ki jo želijo uvrstiti med kulturne poti pri Svetu Evrope. Kaj bi lahko prinesel projekt? Špela Spanžel, direktorica Direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo: „Gre za mednarodno prepoznavno dediščino z velikim potencialom, ki jo bo potrebno razvijati v skladu z nekaterimi mednarodnimi standardi, kjer bo Ministrstvo za kulturo seveda sodelovalo.“

Vodilni partner skoraj 1,7 milijona evrov vrednega projekta je Posoški razvojni center. Vesna Kozar:„Skrbimo, da bo projekt vsebinsko dosegel rezultate, ki smo si jih zastavili v sami prijavnici in ki nas tudi obvezujejo, glede na to, da je projekt 80 odstotkov sofinanciran iz Evropske unije. Višina projekta je približno 1.700.000 evrov, slabih 1.360.000 evrov je sofinancirano iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.“

Na srečanju so spregovorili o nastanku ideje Poti miru pred več kot 20 leti in njeni vlogi tudi za današnji čas, partnerji iz tujine, Muzej prve svetovne vojne iz Iepra v Belgiji, Občina Gorlice iz Poljske in Muzej prve svetovne vojne iz italijanskega Rovereta pa so predstavili svoje izkušnje in svoj pogled na priložnosti za vzpostavitev ideje Evropske Poti miru.

Gov4peace1
Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

RADIO ROBIN V ŽIVO NA INCASTRI 2024

Preberi več

Šolarji pripravili najboljši čezmejni projekt, torek med 11. in 12. uro

Preberi več

Evropski teden mobilnosti v Vipavi in RADIO ROBIN V ŽIVO

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down