Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je na delovnem obisku v Novi Gorici danes srečala z italijanskim kolegom Gennarom Sangiulianom. Osrednja tema pogovora med ministroma so bile priprave na Evropsko prestolnico kulture, ki jo bo leta 2025 gostila Nova Gorica v partnerstvu z Gorico. Ministra sta se z delegacijama najprej sešla na Trgu Evrope, pogovore pa nadaljevala v novogoriški mestni hiši.
Ministrica Vrečko je ob obisku poudarila, da je EPK nadnacionalen projekt, saj povezuje tako Novo Gorico kot Gorico, ter obe regiji in državi, ki že snujeta tudi druge skupne projekte s področja kulture:
„Oktobra, ko mi zaključimo svoje gostovanje Slovenije kot častne gostje na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu, bo to štafeto prevzela Italija. Naslednje leto bomo častni gostje na knjižnem sejmu v Bologni, nato pa je tu že Nova Gorica – EPK.“
Na današnjem delovnem sestanku so prisotni sprejeli tudi nekaj skupnih zavez, pravi ministrica:
„Da bomo obe državi vedno promovirali ta projekt Evropske prestolnice kulture Nova Gorica – Gorica, kot nacionalna projekta, kot projekta, ki kažeta naši državi v novi mednarodni evropski in svetovni luči. Hkrati pa bomo mednarodno javnost vabili sem, da tudi vidi to regijo, ki ni pomembna zgolj zaradi turizma, kulinarike, ampak tudi zaradi kulture in predvsem sobivanja in sožitja obeh mest in kultur.“
Da je EPK velika priložnost za obe državi, se je strinjal tudi italijanski minister za kulturo, Gennaro Sangiuliano:
„Najpomembneje je razmisliti o tem, kaj se bo zgodilo po letu 2025, tako kot sta oba župana povzela, kaj je zapuščina tega projekta, torej, kako bo ta projekt Evropske prestolnice kulture zastavljen, zato da potem na različnih področjih – kulture, umetnosti, potem pa tudi na področju sociale in gospodarstva, imel dolgoročne učinke in kako se bo to razvilo v prihodnosti.“
Na srečanju sta bila prisotna tudi župana Nove Gorice in Gorice, Samo Turel in Rodolfo Ziberna, ki sta na oba ministra naslovila prošnjo po dodatni pomoči glede dediščine, ki jo bo pustila Evropska prestolnica kulture.