Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Oblikovalski oskar za ajdovski C-Astral, ki je bilo že pred tem na radarju Boscarola

Castral Reddot

Ajdovsko podjetje C-Astral je za svoj brezpilotni letalnik SQA eVTOL prejelo prestižno oblikovalsko nagrado Red Dot: Best of the Best. Gre za nagrado, ki velja za „oskarja v oblikovanju“, in ki jo je, med drugimi, v svoji kategoriji letos osvojil tudi Apple za virtualna očala. Letos je v podjetje lastniško vstopil tudi Ivo Boscarol.

Podjetje C-Astral na trgu deluje od leta 2007, z mlado ekipo 30 inženirjev in strokovnjakov z različnih področij razvija in proizvaja manjše brezpilotne letalske sisteme. Za nagrado Red Dot stoji ekipa, v kateri so letalski konstruktor Samo Stopar, soustanovitelj podjetja in vodja aplikativnega razvoja, Boštjan Bremec, tehnični direktor in Nejc Trošt, soustanovitelj podjetja C-Astral in vodilni oblikovalec: „Ta nagrada je zelo veliko priznanje za oblikovalsko odličnost, ki ga podeljuje mednarodna komisija strokovnjakov in to bo prineslo tudi podjetju veliko prepoznavnost po svetu.“

Proizvodnja v Sloveniji je izjemnega pomena, poudarja Trošt: „Pomembno je, da Slovenija še naprej akumulira znanje, s katerim bomo lahko omogočili nadaljni razvoj letalskih tehnologij za naslednje generacije. Sistem je v celoti razvit in proizveden v našem podjetju, večina komponent je izdelana pri partnerjih v Sloveniji in v naslednjem letu je s pomočjo slovenskih podjetij cilj razviti še dva senzorja in potem bo ta letalnik 100-odstotno tudi plod slovenskega znanja.“

Čeprav se brezpilotne letalnike v zadnjem obdobju povezuje predvsem z uporabo v oboroženih konfliktih, je uporabnost za civilne namene precej spregledana, kar je njihovo izhodišče pri razvoju novih letalnikov. Kot tudi modularna zasnova, ki omogoča rabo v različne namene. „Smo uspeli ustvariti zelo kompleksen visokotehnološki izdelek, ki je sestavljen iz več kot 400 sestavnih delov. Konstrukcija letalnika je iz najnaprednejših ultralahkih materialov in elektronskih komponent, ki se uporabljajo tudi v vesoljski industriji. Glavna prednost sistema pred konkurenco pa je predvsem to, da je sistem, kljub svoji kompleksnosti, zelo enostaven za uporabo.“

Usposabljanje namreč lahko traja le nekaj ur, kar je svetovni unikum, še dodaja. Letnike ajdovskega podjetja uporabljajo že v več kot 60 državah na vseh celinah v zahtevnih letalnih pogojih, cena z vgrajenimi senzorji dosega tudi do 200.000 evrov.

Nagrado Red Dot, ki velja za eno najprestižnejših in prepoznavnih oblikovalskih nagrad na svetu, podeljujejo jo že od leta 1955. Z njo nagrajujejo oblikovalske dosežke na področjih oblikovanja izdelkov, oblikovanja komunikacij in zasnov oblikovanja. Na področju oblikovanja izdelkov podeljujejo dve nagradi. Z Red Dot priznanjem nagrajujejo odlične oblikovalske izdelke. Red Dot: Best of the Best pa je najvišje priznanje, ki ga podeljujejo in ga prejmejo pionirski oblikovalski izdelki. Samo pet slovenskih podjetij je doslej osvojilo to nagrado, med njimi letos tudi Akrapovič.

(Foto: Miha Bratina za C-Astral)

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Sreda na Robinu: v Tolminu se obeta popoln kolaps zdravstva

Preberi več

Kaj prinaša leto Evropske prestolnice kulture? V torek med 11. in 12. uro na Radiu Robin

Preberi več

SUPER KOLO SREČE V SUPERNOVI MERCATOR AJDOVŠČINA

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down