Čeprav je sosednji, italijanski trg podjetnikom iz Goriške regije, bliže, se nove priložnosti odpirajo tudi na avstrijskem tržišču. Tudi v luči napovedane recesije, je povezovanje in spletanje gospodarskih vezi nova priložnost, so prepričani v novogoriški Območni obrtno-podjetniški zbornici, kjer so danes s celovško Slovensko gospodarsko zvezo podpisali sporazum o sodelovanju.
„Odpiramo neko novo sodelovanje z neko sorodno organizacijo v Avstriji. Tega do sedaj še ni bilo. Povezali smo se že z italijansko sorodno organizacijo, in ta prvi dogodek – Okusi brez meja – je potrdil, da je čezmejno sodelovanje prava smer našega razmišljanja. Želimo, da je naš del zaokrožena celota, ne zgolj polovica, omejena na naš prostor, in enako računamo tudi za Avstrijo.“
je povedal predsednik novogoriške zbornice Primož Černic. Podjetnike iz goriškega prostora želimo povezati z avstrijsko Koroško, je pojasnil Benjamin Wakounig, predsednik Slovenske gospodarske zveze v Celovcu: „In vsako slovensko podjetje, ki želi na avstrijski trg, se lahko takoj poveže z nami, potrka na vrata in da ljudem pomagamo.“
Pri tem je izpostavil, da so doslej pomagali že veliko vinarjem iz regije na avstrijski trg. Priložnosti na gostinskem in turističnem področju z novim povezovanjem vidi tudi goriški podjetnik Aleksander Mladovan, Kamp Lijak: „Smo že v preteklosti navezali stike s Slovensko gospodarsko zbornico s tem, da smo leta 2023 pomagali organizirati in predstaviti vipavsko kulinariko na Koroškem in si želimo še več sodelovanja v prihodnosti, ker bi radi dodali višjo dodano vrednost z novo ponudbo na našem območju, da dobimo avstrijskega gosta na naš konec.“
Ko se inštitucije, kot je območna obrtno-podjetniška zbornica in na drugi strani Slovenska gospodarska zveza povežejo in zavežejo k sodelovanju, je odpiranje tega mreženja dosti lažje kot sicer, če so podjetja temu prepuščena sama, je poudaril Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije: „Krovne organizacije in organizacije podpornega okolja so tiste, ki lahko te poti olajšajo in omogočijo, da bodo podjetniki lahko hitreje prišli do morda administrativnih odgovorov na vprašanja, ki jih imajo, pomoči, ki jih potrebujejo pri med sosedskem ali pa čezmejnem opravljanju storitev in podobno.“
V lanskem letu je bila Avstrija 5. največja trgovinska partnerica Slovenije, kupna moč Avstrijcev je tudi nad povprečjem Evrope, država pa je tudi zaradi dobre infrastrukture in odprtosti za trgovino privlačna za poslovanje, je bilo še slišati na današnjem dogodku, ki se ga je udeležil tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, Matej Arčon.