Po dolgem pričakovanju in naporih je Goriški muzej vendarle prišel do primernega in dostopnega prostora za taktilno galerijo oz. razstavo z naslovom Umetnost onkraj vidnega. Umeščena bo v del prvega nadstropja Mercatorjevega centra v Kromberku. Projekt skupaj z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica pripravljajo v okviru Evropske prestolnice kulture (EPK).
Kot pojasnjuje David Kožuh iz Goriškega muzeja, bo taktilna galerija pomenila velik doprinos k dostopnosti muzejev in galerij: „Zagotovo je to največji razstavni projekt do sedaj, gre za prostor, kjer se bo čisto vsega mogoče dotakniti, torej ravno obratno kot je v večini galerij. Istočasno pa bomo veliko ciljali tudi na izobraževanje in ozaveščanje o pomenu dostopnosti.“
Razstava, ki bo obiskovalce popeljala po zgodovini umetnosti od antične Grčije do sodobnega slovenskega kiparstva, bo v slovenščini, italijanščini in angleščini. „Namenjena bo seveda slepim in slabovidnim, ampak tudi osebam z okvaro sluha in vsem drugim ranljivim skupinam. Želimo si, a bi bila res namenjena vsem.“
Razstave, ki bo po sedanjih načrtih odprta na prvi pomladni dan, 21. marca, na ogled pa bo do začetka decembra, se veselijo tudi partnerji v projektu, Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica. Predsednik Igor Miljavec: „Mislim, da to pomeni za vse nas doprinos Novi Gorici in doprinos slepim in slabovidnim Slovenije in konec koncev Evrope. To je zgodba, ki smo se je učili 10 let in sedaj bomo to združili v skupno zgodbo in se že veselimo otvoritve.“
Na ogled oz. na otip bo skupaj 40 eksponatov, četrtina je izposojenih iz Italije. Polovica predstavlja replike del znanih umetnikov, ki so za slepe in slabovidne prirejene tako, da jih lahko otipajo, večinoma so predelane v reliefe, ostalo polovico pa predstavljajo izvirna umetniška dela slovenskih, italijanskih in hrvaškega umetnika.