Jutri se začenja projekt CROSS-CULTURE oz. Festival Srečanje kultur: Narava brezmejno. Organizirata ga Zveza kulturnih društev Nova Gorica kot vodilni partner in Porte a nordest kot projektni partner, s sodelovanjem združenja Società filologica friulana in Zveze slovenskih kulturnih društev iz Gorice. Cilj je ozaveščanje o ekoloških vprašanjih prek literarnih del in uprizoritvenih umetnosti.
Načrtujejo izvedbo dveh festivalov, katerega prva izvedba bo potekala letos s poudarkom na pokrajinah, druga izvedba pa prihodnje leto, kjer bo glavna tema voda: ''Namen festivala je osvetliti zbrana literarna dela obmejne književnosti, v katerih sta predstavljena lokalna narava in ekološka problematika. Prvi festival bo postavil v ospredje temo pokrajine, drugi pa temo vode. Glavno vlogo bodo odigrala dela ustvarjalk in ustvarjalcev, ki so ustvarjali v širšem večkulturnem prostoru Goriške,'' je razkrila programska vodja projekta Tanja Badalič.
Festival se bo začel jutri, ob 18.30, z otvoritvenim dogodkom v Ascolijevi hiši v Gorici. Tekom festivala se bo zvrstilo kar 29 različnih dogodkov – 12 osrednjih, 3 zaključni in 14 spremljevalnih, polovica jih bo na slovenski, polovica pa na italijanski strani. Festival vključuje glasbo, gledališče, ples in likovno umetnost, na različnih lokacijah v Sloveniji in Italiji bodo potekala literarna branja, predavanja, likovne delavnice, koncerti, plesni in folklorni nastopi.
''Literarne tekste, ki jih bomo izbrali, bomo predstavili skozi oči ljubiteljske kulture, npr., čisto konkretno: jutrišnji dogodek bo prikazan skozi branje in skozi uglasbeno poezijo. Naslednji dogodek: likovniki bodo ustvarjali na temo pokrajine. Potem, na dogodku v sadovnjaku starih sort bomo med vodenjem po sadovnjaku in predstavitvijo sadja starih sort brali tudi poezijo Zorana Božiča, ki je pisal o tem sadovnjaku in teh drevesih,'' dodaja Badaličeva.
Za izvedbo osrednjih dogodkov so izbrali lokacije, v katerih so se avtorji rodili ali nekaj časa vsaj živeli: Gorica, Dolenje, Tomaj, Grgar, Ločnik, Kojsko, Oglej, Gradišče nad Prvačino, Fara ob Soči, velik ospremljevalnih dogodkov pa bo na točki Zveze kulturnih društev, zaključni dogodki pa bodo v Kulturnem domu tako v Gorici kot Novi Gorici ter na Trgu Evrope.
Projekt je prvi, če ne celo edini, ki vključuje trojezičnost, se pravi poleg slovenščin in italijanščine bo prisotna tudi furlanščina, saj dajejo močan poudarek na pomembnosti jezikovne in kulturne raznolikosti tega območja.
Projekt financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO!2025 programa Interreg VI-A
Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje.