Zakaj poleti v Kanalu ne boste rabili le sončnih, ampak tudi virtualna očala?

Na Kanalskem se bodo še v letošnjem letu pričeli virtualno potapljati. Zavod za turizem, kulturo, mladino in šport Kanal je uspešno kandidiral na razpisu Lokalne akcijske skupine za ribištvo LASR Alpske reke in s partnerji iz Osnovnih šol Kanal in Deskle komisijo prepričal s projektom Virtualni Potop: Odkrivanje podvodnega sveta reke Soče.
Direktorica zavoda Petra Rutar: „Ideja je prišla iz tega, ker imamo v občini Kanal ob Soči plaketo Soče, torej, dve leti že praznujemo reko Sočo, letos, oktobra, jo bomo predali naprej naslednji občini. In ker je toliko tematike o tej lepi Soči, je nastala ideja, da bomo prijavili projekt, kjer si boš dal očala na glavo in boš skočil v reko Sočo, prav tako kot skačejo avgusta skakalci, virtualni skok, potop."
S pomočjo tehnologije virtualne resničnosti se bo tako mogoče poglobiti v biotsko raznovrstnost in ekosisteme reke Soče. "Boš plaval znotraj reke Soče in odkrival svet, torej, ribe, ostale živali, rastje v Soči. Videti bo mogoče ribogojnico, kajti LASR Alpske reke podpira predvsem predstavitev avtohtonih ribjih vrst, ohranjanje naravnega ribjega bogastva, kulturne dediščine, tudi promocija lokalnih ribjih izdelkov in spodbujanje trajnostne akvakulture."
Rutar še izpostavlja, da je Virtualni potop med projekti, prispelimi na razpis prejel najvišje število točk. Izvajal se bo v obdobju prihodnjih dveh let. “Vsi skupaj že nestrpno čakamo, projekt se je pričel razvijati že konec lanskega leta, za izdelavo virtualnih očal je bila izbrana agencija iz Ljubljane, ni še končano, saj imamo še celo letošnje leto za to razvijati, ampak, računamo, da bomo že v kratkem lahko videli prve virtualne razsežnosti tega projekta.“
Očala bodo dobili v Osnovni šoli Kanal, v Osnovni šoli Deskle, nekaj jih bodo namenili tudi VDC-ju Nova Gorica, s katerimi tudi sodelujejo, na voljo pa bodo tudi domačinov in obiskovalcem kanalskega TIC-a. Uporabili pa jih bodo kot promocijsko gradivo tudi na raznih sejmih, ki se jih bodo udeležili, je še pojasnila Rutar. Vrednost projekta je 30.000 evrov.