Če zmorem jaz, zmoreš tudi ti. Tako se imenuje projekt, ki ga je Varstveno delovni center Nova Gorica zadnja nekaj več kot 3 leta vodil skupaj z dvema kmetijama, in sicer kmetijo Dejana Strgarja na Banjšicah in Rada Breliha v Goriških Brdih. Projekt je vključeval aktivnosti na kmetiji, finančno podprt pa je bil s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in delno tudi državnega proračuna.
Vaneja Bambič iz VDC Nova Gorica pojasnjuje: »Naše uporabnike, ki so odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju, odrasle osebe s pridobljeno možgansko poškodbo, potem odrasli s težavami v duševnem zdravju in tudi starejši od 65 let, osebe z demenco in podobno, smo jih vključevali v aktivnosti na kmetiji.«
Na Banjšicah so se ukvarjali s konji. »Z nego konj: božanje, hranjenje konja, negovanje, krtačenje, čiščenje kopit, potem sedlanje, se pravi, da smo ga skupaj z Dejanom pripravili na ježo, in potem so tudi tisti, ki so bili zainteresirani in ki so to zmogli, tudi lahko jahali konja, v maneži in na travniku.«
V Brdih pa so se ukvarjali z različnimi domačimi živalmi. »Smo se družili, jih opazovali, jih hranili, božali, se sprehajali, tako da smo se ukvarjali na najbolj različne načine.«
Tako na Banjšicah kot v Brdih so varovanci VDC zelo uživali, še dodaja Bambičeva, kot pozitivne učinke projekta pa navaja: »Opazujemo, da zelo radi odhajajo na kmetijo. Tam so bolj sproščeni, bolj nasmejani, boljše komunicirajo z živalmi in ljudmi. Tudi nekako opažamo, da se jim poveča samozavest. Pravijo, da jim gre hitro čas, da vedno je premalo časa, da bi radi še ostali, bi radi hodili bolj pogosto tja.«
Zato bi radi aktivnosti na obeh kmetijah ohranili tudi po letošnjem zaključku projekta. Ob koncu projekta so na Banjšicah organizirali štiri izobraževanja za kmete, ki niso bili člani projekta, s čimer so te seznanili s tovrstnimi aktivnostmi in možnostmi in da je ta projekt, v kolikor bi se pojavilo zanimanje za podobne aktivnosti, prenosljiv tudi v druga okolja, še pojasnjuje Bambičeva.
(foto: VDC Nova Gorica)