Včerajšnji finale nacionalnega tekmovanja POPRI v novogoriškem Kulturnem domu je pričakalo 35 ekip oziroma 98 od skupno preko 300 tekmovalcev iz vse Slovenije. Prepričale so pravljice. E-fairytales postojnskih osnovnošolcev in Zvočna zakladnica Mesečina študentov ljubljanske Fakultete za strojništvo, zmagovalne so bile tudi dijakinje Ekonomske šole Novo mesto s sadno šminko.
Z odzivom so bili tudi letos zadovoljni organizatorji, Primorski tehnološki park, ki tekmovanje prireja že od leta 2004. Direktorica, Tanja Kožuh izpostavlja: „V teh težkih časih, ko so bili omejeni, v karatantenih, delo od doma oziroma študij od doma, so bili vseeno dovolj motivirani, da so pripravljali podjetniške ideje. 342 jih je letos tekmovalo in to je zelo primerljiva številka, v primerjavi s preteklimi leti.“
Letos sicer brez zmagovalnih stopničk za mlade iz Goriške, a komisija je imela težko delo, je ocenil njen član Matej Peršolja, direktor Protectus Technologies, ki je bdel nad srednješolci. „Vse ekipe so bile zelo dobre, kot opažamo že več let. Punce so izpostavile kot problem, da se večina teh ličil, ki se daje na usta, zaužije, da je to problem, in so prišle s tem konceptom ven, ki je zvenel zelo zanimiv, izgleda, da celotni komisiji. “
Nagradni sklad zagotavljajo soorganizatorji tekmovanja: gospodarsko ministrstvo, Spirit Slovenija in Slovenski podjetniški sklad, 2.000 evrov za prvo, 1.300 za drugo in 700 za tretjeuvrščeno ekipo.
Zakaj pravljice, je pojasnil Janez Goršin, študent ljubljanske Fakultete za strojništvo. “Imam recimo nečaka Patrika in skupaj vedno prebereva slikanico, enkrat, dvakrat, petkrat, ker mladi otroci se res ne naveličajo prijetnih, pristnih zgodb. Hočemo pa res s to platformo olajšati stvari staršem, ki bi radi z otroki brali pravljice, ampak, enostavno, vemo, včasih ne utegnejo.“
V kategoriji osnovnošolcev pa so slavili sedmošolci iz postojnske Osnovne šole Miroslava Vilharja, Lovro Zajc iz 4-članske ekipe o ideji E-fairytales. „Je globalna spletna stran, kjer lahko družine najdejo nove avtorske in poučne pravljice, ki jih pišemo, rišemo, sinhroniziramo in animiramo otroci sami. Ček bomo uporabili, da naredimo naročniški model na spletni strani, nekaj bomo tudi prihranili za kapital, da lahko odpremo d.o.o. in dobivamo prihodke.“
Ekipa osnovnošolcev pa je z idejo prepričala tudi ajdovskega podjetnika Iva Boscarola, ki se je udeležil včerajšnje podelitve in jim predal zmagovalni ček, iz svojega start-up sklada pa jim namenja tudi posebno nagrado v vrednosti 3.000 evrov.
(Naslovna foto: Rok Peric)