Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Rusjanov spomenik odslej tudi na Gradu Kromberk

Kako izgleda spomnik Edvarda Rusjana, si lahko odslej predstavljajo tudi slepi in slabovidni. Kamnita replika spomenika v merilu približno 1:10 je novost, ki si jo lahko obiskovalci na Gradu Kromberk najdejo v sklopu razstave Mesto in prebivalci Nove Gorice v 50. in 60.ih.

Metoda Likar (na naslovni sliki) je kljub slepoti včeraj na kromberškem gradu prvič občutila, kakšen je spomenik na Rusjanovem trgu: „Sem malo presenečena, ker, ko sem hodila po Erjavčevi ulici, so mi opisovali, kako to izgleda, ampak, takrat sem si predstavljala drugače. Ko potipaš, pa dobiš tisto pravo sliko in to je zanimiva stvar, ker nikoli si to, kar ti nekdo opisuje, ne razlagaš tako.“

Delo je plod sodelovanja med Goriškim muzejem, Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica in Šolskim centrom Srečka Kosovela Sežana -Višjo strokovno šolo. Za avtorico, študentko 2. letnika, Tjašo Cigoj, je bila to prva večja skulptura: „Sem imela tudi dobro vodstvo oziroma pomoč in mentorstvo. Sam izdelek je iz kamna, marmorja in iz kosov. Sem tudi nakazala te prereze.“

Goriški muzej s tem nadaljuje z zagotavljanjem dostopnosti za različne ranljive skupine. Kustos David Kožuh, ki je bil pobudnik za repliko Rusjanovega spomenika, našteje: „Začeli smo s prilagojeno razstavo Igre moje mladosti, kasneje smo pa nadaljevali s prilagojenimi vodstvi. Torej, vsako razstavo, četudi ni bila prilagojena za recimo tipanje, smo na nek način slepim osebam pribliali z naborom nekih predmetov. Kasneje smo sodelovali pri nastajanju tipne slike Srečanje in v zadnjem obdobju smo se vključili v sodelovanje pri pripravi makete Nove Gorice, ki bo končana v začetku prihodnjega leta.“

In bo prav tako dopolnila razstavo GO*S50-60, izdeluje jo 21 študentov drugega letnika Inkluzivne pedagogike Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. Igor Miljavec, predsednik MDSS Nova Gorica in vodja delovne skupine za dostopnost pri Nacionalnem svetu invalidskih organizacij Slovenije izpostavlja Goriški muzej kot primer dobre prakse: „Pozdravljam to, predvsem zaradi tega, ker so v to vključene invalidske organizacije, strokovne službe, vsi partnerji. Tukaj potrebujemo tudi stroko, tiste, ki poznajo svoje področje. Z nami pa to teče že več let.“

Eden izmed naslednjih projektov, ki ga je včeraj na Gradu Kromberk napovedal kustos David Kožuh pa je tudi maketa nekdanje novogoriške frnaže, k izdelavi katere so že pozvali lesarsko šolo.

(David Kožuh, Igro Miljavec, Tjaša Cigoj in Vladimir Peruničič, direktor Goriškega muzeja )
Deli z drugimi:
Najbolj brano
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down