Nova Gorica v Sloveniji in Gorica v sosednji Italiji imata edinstveno priložnost, ki je nima nobeno drugo mesto v Sloveniji in v Evropi, tako je ob prazniku mestne občine Nova Gorica na slavnostni seji v petek, v SNG Nova Gorica, sklenil svoj nagovor slavnostni govornik predsednik Borut Pahor, z mislijo na evropsko prestolnico kulture 2025. V SNG Nova Gorica pa so bili tudi letos ob občinskem prazniku v ospredju nagrajenci.
Solkanska pianistka in korepetitorka Ana Marija Furlan (na naslovni sliki) je prejela nagrado Franceta Bevka za njeno življenjsko delo na kulturnem področju. „Stara sem 91 let in sem zelo zgodaj začela korepetirat, to se pravi, da se preko 70 let s tem ubadam. Še junija meseca sem v Solkanu na prireditvi, ob državnem prazniku, spremljala solo pevke in če bodo še Ženski zbor Rože imele skladbo s spremljavo klavirja, bom prav rada še.“
Nagrado mestne občine je letos prejel Primorski dnevnik, za pomembno vlogo pri obveščanju javnosti na obeh straneh meje in za poročanje z območja novogoriške občine na vseh področjih družbenega delovanja. Glavni odgovorni urednik, Igor Devetak je prepričan, da so nekoliko tudi prehitevali čas. „Zato, ker pripadamo tistemu delu tukajšnjega prebivalstva, ki je doživljalo mejo kot zgodovinsko napako, artefakt ali krč v prostoru. Tako da smo jo začeli tudi mi, po svojih močeh, s svojim delom, rušiti. In to v času pred širitvijo Evropske unije in tudi pred Schengenom. EPK pa takrat ni obstajala niti v najbolj smelih sanjah.“
Nagrado je za vodenje pomembnih arheoloških raziskav, ki so prispevale k odkritju pomembnih najdišč na Goriškem prejel novogoriški etnolog in arhitekt, Dragomir Svoljšak, ki je po delu v Goriškem muzeju, postavil tudi temelje Arheološkega oddelka v Narodnem muzeju Slovenije: „Sem prišel v Goriški muzej kot res pravi zelenec in sem tu dobil za direktorja, ravnatelja, pravzaprav takrat, Branka Marušiča, ki me je usmeril na pravo pot. Tako da sem začel v Tolminu, s prazgodovinskim železnodobnim grobiščem, in ta Tolmin me je potem kar ustoličil nekako kot železnodobnika.“
Pod revijo Razpotja, Mesto knjige, Carinarnica, Mreža 26, pa se podpisujejo v Društvo humanistov Goriške, ki je nagrado prejelo za soustvarjanje in oblikovanje novogoriškega kulturnega okolja že 16 let, Novo Gorico pa so utrdili na kulturnem zemljevidu Slovenije in širše. Predsednica Katja Pahor: „To jemljemo kot neko potrditev našega ustvarjanja in kot priznanje vsem članom in vsem sodelavcem tega društva, ki se jih je v 16 letih nabralo kar nekaj. Naš cilj, namen, je vedno bil krepitev kulturnega prostora v Novi Gorici in neko tako priznanje seveda potrdi, da delaš nekaj v pravi smeri.“
Za več kot 30-letno udejstvovanje na glasbenem področju, na katerem s pevskimi nastopi širi glas o Novi Gorici in novogoriški ustvarjalnosti ter za zmago na festivalu Melodije morja in sonca, je Bevkovo listino prejela pevka Tatjana Mihelj: „To je res tisto najlepše, tisto najbolj srčno, kjer si doma, da te ljudje počastijo in da so ti nenazadnje hvaležni. In tudi jaz sem hvaležna njim, skozi vso to mojo glasbeno pot, ker, kljub temu, da je nagrada danes vidna, so vseh 30 let tiha, stalna publika, ki me podpirajo, na nezavedni ravni. “
Plaketo so prejeli dirigent, pozavnist in pevec Sandi Cej za dolgoletne dosežke na področju kulturno-umetniškega delovanja v mestu in širše, Mirjam Brecelj za vodenje Škrabčeve knjižnice v samostanu na Kostanjevici ter za prispevek k bogatenju kulturnega prostora in ohranjanju kulturne dediščine za prihodnje rodove, Čebelarsko društvo Nova Gorica je prejelo plaketo za dolgoletni razvoj in promocijo čebelarstva na Goriškem, srednja medicinska sestra Cvetka Gorjan za dolgoletno prostovoljno udejstvovanje in pomemben doprinos k aktivnemu in prodornemu delovanju novogoriške podružnice Slovenskega društva za terapijo s pomočjo psov Tačke pomagačke ter Vili Prinčič, za dolgoletno uspešno delo v krogu zamejskih organizacij in širše tera ta njegovo kulturno udejstvovanje v pisanju, publicistiki in zgodovinskih raziskavah.
(Foto: zajem zaslona)