Na Starem gradu nad Vipavo na 12 metrov visokem drogu odslej ponosno plapola slovenska zastava 8 metrov dolga in 4 metre široka.
V Krajevni skupnosti Vipava so najprej želeli zastavo dvigniti ob prazniku Vipavske trgatve, nato ob dnevu državnosti, a so vmes posegle težave pri dobavi nosilnega droga. Skupaj z vipavsko vojašnico Janka Premrla Vojka, kjer so načrtovali ta petek slovesno zaprisego kandidatov na temeljnem vojaško strokovnem usposabljanju, pa je nato padla odločitev, da se zastavo izobesi na predvečer, v čast temu dogodku. Predsednik krajevne skupnosti Tomaž Vrčon: „Tudi zaradi sodelovanja, ki smo ga vzpostavili, tudi pri sami gradnji, ko so nam res veliko pomagali, se mi je zdelo prav, da povežemo dogodka, da na predvečer dogodka postavimo to zastavo, ki jo bo lepo videti s trga. Nam ni šlo zato, da bomo postavili največjo, ko sem pristopil k projektu, je bilo to zato, da bo to ponos vseh nas v dolini, da bo vidna od daleč in da bo vsak videl, da je tukaj Slovenija.“
S tem bo tudi lokacija Starega gradu dobila nek nov pomen, je bil zadovoljen tudi vipavski župan Anton Lavrenčič: „Ena mojih velikih želja je tudi, dati novo življenje Staremu gradu, prav s to zastavo smo začeli, imamo tudi že razpise, saj bi radi na Star grad uredili pot, da bi postala vipavska turistična točka. Smo v resnih pogovorih, upam, da bomo uspešni na razpisu in da bo postala lepa popotniška pot, samo 15 minut hoje je, da prideš do tega čudovitega razgleda.“
Slovenska vojska je ponudila pomoč pri postavitvi in tudi prispevala zastavo. Poveljnik Veščinskega centra podpolkovnik Primož Mlinar je izpostavil dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo: „Vojašnico sem prevzel 1. oktobra lani in od takrat imamo resnično dobre odnose, je že kar nekaj projektov bilo izdelanih, dokončanih. Danes smo dokončali tega, ki se mi zdi najbolj pomemben. Imamo pa še nekaj stvari odprtih in upamo, da jih bomo v doglednem času zaključili in še naprej dobro sodelovali.“
Na Glavnem trgu v Vipavi je danes potekala prej omenjena slovesna prisega kandidatov na temeljnem vojaško strokovnem usposabljanju. Tokratno se odvija med 1. julijem in 27. septembrom. Na leto jih običajno opravijo tri, današnja je druga, na njej je zapriseglo 150 kandidatov, ki so pridobili naziv vojak rezerve: „Zaključujejo prvo fazo usposabljanja, spoznali so se z vojaškim življenjem, spoznali so osnovno pehotno oborožitev, navajajo se na postopke premikanja po bojišču, dvigujejo psihofizične sposobnosti in pa, kar nam je najpomembnejše, izgrajujejo kolektiv.“
Večina kandidatov po njegovih besedah nadaljuje usposabljanje, ki sicer poteka v treh fazah, vipavski center je edini v Sloveniji, ki predstavlja vstopno točko v sistem slovenske vojske, poleg Vipave, pa usposabljanje poteka še v Bohinjski Beli, Novem mestu in Murski Soboti.