Pred 20 leti so se planinske gospodinje pričele zbirati z željo, da bi zbrale številne recepte svojih mam in non pa tudi, da bi obnovile stare šege in navade. Ta druženja so se nato razvile v Društvo, ki se mu je nato pridružila tudi dramska skupina, že od začetka pod budnim in neumornim vodstvom predsednice in koordinatorke Vilme Česen ter režiserja in avtorja večine dramskih iger Dušana Česna.
Društvo gospodinj je v 20 letih delovanja organiziralo številne dogodke in prireditve, med najbolj odmevne sodi organizacija Praznika marelic na Planini. Kaj je zaznamovalo obdobje, je strnila članica Mateja Rosa: „Definitivno druženje in skupnost, ki se je oblikovala, in ki morda v zadnjih letih ni več tako izpostavljena, ko se vse bolj poudarja individualizem, no, na Planini še vedno skupnost nekaj šteje. Ko sprašujete o mejnikih, o dosežkih našega društva, ozrli smo se in smo bili presenečeni nad podatki, namreč, v 20 letih smo pripravili 16 dramskih iger, ki si jih je ogledalo več kot 40.000 ljudi po vsej Sloveniji, pa tudi v zamejstvu.“
Izključno na prostovoljni bazi so pripravili tudi 10 razstav, na temo tradicije, šeg in navad, ki so potovale tudi po različnih kotičkih regije, posneli krajše filme, sodelovali s stroko in drugimi društvi, v vseh teh letih pa se je nabralo tudi kar nekaj brošur in knjig. „Mnoge brošure, dotaknili smo se tudi hrane, tradicionalnih pastirskih iger, pa tradicionalnih kultur, ki so jih včasih vzgajali na Planini in jih še zagotov. Zagotovo pa poslušalci najbolj poznajo knjigi Da ne bi pozabili 1 in Da ne bi pozabili 2, ki sta bili takoj razprodani, predvsem druga izdaja, in smo šli tudi v ponatis.“
Radi se pohvalijo, da imajo te knjige v svojih zbirkah tudi pomembni chefi, kot so Luka Jezeršek, Bine Volčič in Tomaž Kavčič. Idej in zagona za nadaljnje delovanje je veliko, kar je najpomembneje pa, dodaja sogovornica, tudi podmladka ne manjka.
(Foto: Društvo gospodinj z dramsko skupino Planina pri Ajdovščini)