Promocija tehnične kulturne dediščine je mestni občini Nova Gorica prinesla lovoriko Mednarodne zveze za starodobna vozila (FIVA), ki ima skoraj 2 milijona ljubiteljev starodobnikov po vsem svetu.
Letno podeljujejo nagrado v treh kategorijah, Nova Gorica je zmagala v kategoriji ozaveščanja, prepričala pa je z angažiranostjo, vnemo in tradicijo, je povedala podpredsednica FIVE Nataša Grom Jerina: „To je ključnega pomena, da so imeli idejo, kako obuditi samo tradicijo dirk in to prikazati v današnjem norem modernem svetu širši publiki. Kot vemo, so dirke, oziroma niso več dirke, gre bolj za parado teh dirkalnih motociklov po goriških ulicah, približali zelo zelo široki publiki, spremlja dogodek več tisoč obiskovalcev.“
Širitev in ozaveščanje ljudi o pomenu ohranjanja tehnične premične dediščine in njena popularizacija, je bila namreč za kulturno komisijo organizacije eden ključnih elementov pri ocenjevanju projektov, ki so kandidirali, je še poudarila ob današnji predaji nagrade.
Ob tem je izpostavila vlogo in pomen AMD Gorica, njen predsednik Miran Mozetič, pa posluh občine za to področje: „Vesel sem, da se nekje vidi, da nekaj naredimo za moto šport. Predvsem prizananje res relistom, pa tudi ljudem, ki jih, na žalost, danes ni več med nami. Ti so bili pobudniki že takoj po priključitvi in začetku gradnje Nove Gorice, leta 1947 je bilo že ustanovaljeno AMD Gorica, začeli so že s prvimi vožnjami, prireditvami, že prvim tekmovanjem z motorji na Trnovo.“
Takrat je slavil oče Leona Poberaja, Leon pa je sicer vrst let krojil vrh v jugoslovanskem reliju, danes je bil prisoten na dogodku z vnukom Oskarjem Poberajem, ki velja za enega najbolj nadarjenih mladih karting voznikov v Evropi. „Potem smo začeli od 1958. leta začeli te cestnohitrostne dirke po Novi Gorici, tako da je bilo res ogromno gledalcev, 20.000 gledalcev s petih kontinentov, 23 držav, to so bile prireditve, povlekle so pol Italije sem, ne pa pol Slovenije, pravim, da je mesto dihalo s tem.“
In prav s takimi dogodki navdahnjeni so pričeli z vožnjami in razstavami starodobnikov, v Novi Gorici je tudi nenazadanje mini muzej. Kot še ocenjuje Mozetič, je lastnikov starodobnikov precej več, kot jih imajo zabeleženih v evidencah društva.
Zadnjič v vlogi podžupana je bil z nagrado zadovoljen Simon Rosič, ki je napovedal, da se, zaradi - pod prejšnjo vlado sprejetih - zaostrenih pogojev udejstovanja policistov na lokalni politični sceni, po tehtnem premisleku, vrača nazaj v policijske vrste. "Odhajam pa, lahko rečem, mirno in pokončno, z vedenjem, da sem dal vse, kar sem znal in zmogel, za lokalno skupnost. Ponosem sem na prehojeno pot in sedaj me čakajo novi izzivi."
(Na naslovni foto: Simon Rosič in predsednik Sekcije za starodobnike pri AMD Gorica Dušan Gomišček)