„Na to smo čakali 13 let, odkar smo člani Univerze v Novi Gorici,“ je novico o dodelitvi koncesije za študijski program Digitalne umetnosti in prakse, ki jo je vlada obelodanila ravno na petkov informativni dan, pospremil Boštjan Potokar, dekan Akademije umetnosti.
Bodočim umetnikom in umetnicam, ki se bodo odločili za ta študij, odslej ne bo potrebno plačevati šolnine, ki je znašala v višini 3500 evrov. „Financiranje s tem postane bolj stabilno in tudi višje, kot je bilo prej. Prej je bilo namreč celotno financiranje šolnine, ki so jo plačevali študenti, vendar pri nas ne morejo biti šolnine take, da bi dejansko pokrile stroške študija, zato je morala razliko pokrivati univerza iz drugih virov, sedaj bo to nadomeščeno s koncesijo.“
Akademija umetnosti se osredotoča na razvoj avtorskih osebnosti, ki ustvarjajo v različnih umetnostnih poljih in medijih – film, animacija, fotografija, novi mediji in sodobne umetniške prakse. Kot Visoka šola za umetnost na Univerzi v Novi Gorici je bila ustanovljena leta 2008, še pred tem pa je delovala od leta 1994 kot Šola uporabnih umetnosti Famul Stuart. V šolskem let 2009 so tudi prvič razpisali program Digitalne umetnosti in prakse, za katerega so kljub šolnini vsa leta beležili veliko zanimanja, do danes ga je zaključilo več kot 60 diplomantov. „Interes je bil vsa leta kar visok, približno 200 odstotkov kandidatov na razpisana mesta, razpisana mesta so enaka kot sedaj, 15 študentov iz Slovenije in Evropske skupnosti in 5 mest za študente iz tujine. Tako da vpisanih je bilo približno med 13 in 16 vsako leto.“
Po odločitvi vlade pričakuje večje število prijav in tudi možnost večjega izbora pri sprejemnih izpitih. Prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske študijske programe je pričel teči z današnjim dnem in bo potekal do 18. marca, za vpis v magistrske in doktorske študijske programe pa nekoliko dlje, do 30. marca.
(Foto: Univerza v Novi Gorici)