V predsedniški palači v Ljubljani so včeraj podelili najvišja državna priznanja za izjemne dosežke na področju prostovoljstva, njegove promocije in razvoja, ki jih vsako leto podeljuje pristojni državni Odbor. Državna priznanja na področju prostovoljstva so prejeli Ivica Čretnik, Slobodan Filipović, Anton Progar, Veronika Žižek, Društvo center za pomoč mladim in Kulturno tehnično turistično društvo Baška dediščina.
Društvo Baška dediščina in v njegovem imenu predsednika Alenka Zgaga, je priznanje prejelo za izjemne dosežke pri opravljanju prostovoljskega dela na področju kulture in umetnosti ter turizma. „Smo bili izredno presenečni, saj nismo pričakovali, ker vemo, da je v Sloveniji veliko prostovoljcev, veliko ljudi na razno raznih področjih, ki dajejo dodano vrednost kakovosti življenja v vseh segmentih in dejavnostih, tu se zahvaljujemo tudi občini Tolmin, ki je bila predlagatelj tega priznanja, tako da smo izredno, izredno veseli.“
Društvo v Baški grapi ohranja in povezuje naravno, tehnično, literarno, filmsko in industrijsko dediščino v kulturni turizem, ki je že obrodil sadove, sploh v času epidemije. Svoje je dodala tudi etapa pohodniške poti Juliana, ki vodi tudi v te kraje. Kot pravi predsednica društva, ki šteje skoraj 100 članov, je društvo v 17 letih svojega delovanja razvilo več dejavnosti. „Najprej se je začelo z oživaljanjem vaških prireditev, potem z zbiranjem raznega materiala, gradiva, ki ohranjajo identiteto Baške grape, potem smo začeli na področju ohranjanja tehniške in kulturne dediščine, potem smo pa skozi leta oziroma z največjim projektom, ki nam je dal neko odskočno desko prepoznavnosti izven občine, pa je bila tematska pot Na svoji zemlji. “
Ravno letos obeležujejo 10. obletnico te tematske poti. Sicer pa tudi ostali produkti, ki jih društvo ustvarja, puščajo za seboj trajnostne sledi, ki so Baško grapo postavile na etnološki in turistični zemljevid Slovenijem, kot je navedeno v obrazložitvi, ob tem, da društvo upravlja tri objekte, ki spadajo med najlepše in najmočnejše sledi preteklosti na območju Baške grape: Prangarjev mlin, Jakova kovačija in prezračevalna naprava predora Bukovo. Poseben poudarek društvo namenja raziskovanju nesnovne dediščine, vaške praznike, običaje in navade dokumentirajo na filmski trak, prikazujejo na razstavah in promocijskih stojnicah ter promovirajo v različnih medijih.
(Naslovna foto: Bor Slana/STA)