GOLEA obeležila 20 let energetskega upravljanja na lokalni ravni

Goriška lokalna energetska agencija, bolj poznana pod kratico GOLEA, je obeležila 20 let delovanja. Ustanovitev leta 2006 je pomenila korak k sistematičnemu energetskemu upravljanju na lokalni ravni ter podpori občinam pri učinkoviti rabi energije in uvajanju obnovljivih virov energije.
Sprva so delovali predvsem lokalno, z leti pa se je njihovo delovanje razširilo na območje celotne Primorske. Danes Agencija prispeva k dolgoročnemu zmanjševanju stroškov za 24 primorskih občin. Pomemben del predstavlja terenska analiza, posebno pozornost namenjajo optimalnemu delovanju ogrevalnih, hladilnih in prezračevalnih sistemov, za občine pripravljajo lokalne energetske koncepte ter sodelujejo pri akcijskih načrtih za trajnostno energijo in podnebje.
Direktor Matej Pahor: "Goriška lokalna energetska agencija je v začetku svojega delovanja največ pozornosti namenila energetiki, sedaj pa smo se preusmerili tudi na tematike okolja in podnebnih sprememb. Tukaj bi rad poudaril, da se izvaja akcijski načrt prilagajanja na podnebne spremembe za severnoprimorsko regijo, tako bo severnoprimorska regija med prvimi regijami v Sloveniji dobila ta dokument."
Do danes so kot partnerji in koordinatorji sodelovali v 39 evropskih in nacionalnih projektih, skupne vrednosti več kot 62 milijonov evrov, pri katerih so povezali več kot 300 partnerjev iz Slovenije in tujine. Projekti prinašajo od investicij in energetskih prenov do strokovnih študij, izobraževanj ter ozaveščanja: "Evropski projekti so en del, izvajamo pač tudi nacionalne in druge investicijske projekte. Tukaj bi poudaril projekt izgradnje sončnih elektrarn, več kot 5 megavatov vgrajenih sončnih panelov v primorskih občinah in izvedenih za več kot 9 milijonov evrov investicij in 4 milijone evrov nepovratnih sredstev."
Z različnimi projekti uvajajo trajnostne mobilnostne rešitve, ki prispevajo k manjši prometni obremenitvi in nižjim emisijam.


