Pet minut pred 12. uro so stavkajoči, zaposleni v vzgoji in izobraževanju, tudi na Goriškem danes stopili pred ustanove in tako simbolno obrnili hrbet, kot pravijo, podcenjujočemu odnosu, ki ga ima oblast do njih. Zahteve stavkajočih, je Anica Erjavec, predsednica območnega odbora Nova Gorica, v katero so poleg šol ožje Goriške, vključeni tudi Srednja šola Srečka Kosovela ter komenska osnovna šola, takole strnila: „Plačilo za ekstremne obremenitve in tudi ovrednotenje tveganja vseh zaposlenih za posledicami epidemije covid-19 in dvig plač na podlagi primerjav rasti plač tudi v drugem javnem sektorju, ne samo za učitelje, ampak v prvi vrsti za skupino J, to so kuharji, čistilke, hišniki, računovodsko osebje.“
Posebnosti danes ni bilo, stavko je po njenih informacijah danes podprla večina zaposlenih na območju ožje Goriške in delu Krasa, za nujno varstvo ter za obroke je bilo poskrbljeno, v šolah je bilo zelo malo otrok, nekoliko več v vrtcih. Z izjemo nekaj posameznikov pa danes niso stavkali v Gimnaziji Nova Gorica, novogoriški Glasbeni šoli ter v Šolskem centru Nova Gorica, kjer so se zaposleni sicer v 30 odstotkih opredelili za splošno stavko, je pojasnil direktor, Miran Saksida. „Ampak ker ni bila presežena kvota 50, stavke ni bilo, danes stavka približno 10 od skupno 300 zaposelnih, tako da pouk in študijski proces poteka takorekoč nemoteno.“
Sam ocenjuje, da so stavkovne zahteve, vsaj v določeni meri upravičene. „Torej, razmerja plač v javnem sektorju so po mnenju tudi mene, kot direktorja Šolskega centra, neustrezne, in veljalo bi prisluhniti vsaj določenim stavkovnim zahtevam.“
V šempetrski osnovni šoli Ivana Roba je stavkala večina zaposlenih, za nujno varstvo se ni prijavil nobeden, v vrtcu pri osnovni šoli pa je bilo 20 otrok. V novogoriški osnovni šoli Frana Erjavca je je stavko podprlo dve tretjini zaposlenih, v sosednji osnovni šoli Milojke Štrukelj pa dobra polovica zaposlenih. Ravnatelj Janez Kobe: „Tudi večina teh, ki ne stavkajo, ne vsi, podpirajo stavko, a se zaradi narave dela niso pridružili stavki.“
Pouk je danes med drugim normalno stekel tudi v osnovni šoli Dornberk ter v renški osnovni šoli. Ravnatelj Bogomir Furlan: „Večina ni pristopila, oziroma tudi posamezniki niso pristopili k stavki, tako so se odločili in večina razredov je organizirala športni dan in dneve dejavnosti, tako da teče po predmetniku, po programu. Ni pa danes, kar je za učence najbolj obremenjujoče, spraševanja.“
Na Ajdovskem in Vipavskem se za stavko ni odločilo kar 5 zavodov, je opazila predsednica območnega odbora Ajdovščina, Bojana Stopar. „Je nekoliko čudna situacija, ki je dosedaj še nismo zaznali, ne samo, da se niso odločili za stavko, v nekaterih zavodih ni prišlo glasovati o stavki niti dovolj veliko število ljudi, tisti, ki so se glasovanja udeležili, so bili za stavko. Po mojem mnenju obstaja nek strah, ljudje niso sproščeni, imajo občutek, da delajo nekaj narobe."
Čeprav gre za stavko, ki je z ustavo zaščitena pravica vsakega posameznika, dodaja. Na območju mesta Ajdovščina so se stavki pridružili vsi zavodi, obe šoli, vrtec in tudi gimnazija in srednja šola. Sploh v vrtcu so v veliki večini podprli stavko: „Se tam dogajajo res velike anomalije na področju plač pomočnic vzgojiteljic, ki opravljajo zelo odgovorno in zahtevno delo, jim pa mora država - država! pomagati, da pridejo do minimalne plače. Razmerja so se popolnoma porušila, s tem, ko je vlada ugodila posameznim skupinam, da so se pogajale smo zase in tudi zelo dobro so se izpogajale, mi pa smo ostali sedaj zadaj - vzgoja in izobraževanje."
Poleg vipavskega Ciriusa in osnovne šole Draga Bajca Vipava, se za stavko niso izrekli tudi v Glasbeni šoli Ajdovščina, ter v dobravski in colski osnovni šoli.