Že dobri dve destletji se v Vipavski dolini pridelovalci soočajo s sušo, če so bili sprava bolj na udaru pridelovalci sadja, vse bolj sušna obdobja povzročajo težave tudi pridelovalcem zelenjave.
Tudi včerajšnje nočne padavine stanja niso izboljšale, suša že grozi vsem vrstam sadja, pa tudi vrtninam, izjema je trenutno le trta, nam je povedal terenski kmetijski svetovalec Rajko Črv s Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica. „Vse sadje je lepo nastavljeno, če gremo gledati po nasadih, imamo pa problem ta, da ima Zgornja Vipavska dolina že za vse sadne kulture sušo, saj nismo imeli že en mesec dežja, ki bi v globino namočil zemljo. Površinsko namakanje 5 litrov na kvadratni meter ne predstavlja za sadovnjake nič.“
Kdor ima možnost namakanja, naj to stori čimprej, sicer bodo plodovi predrobni in tržno nezanimivi, dodaja Črv. Pravega dežja ni bilo že eno leto, opozarja tudi sadjar Radovan Štor iz Velikih Žabelj. „Potoki, tudi struga reke Vipave so prazne, da ne govorimo o naši burji, ki še pripomore k še večji suši.“
Namakalni sistem je dolgoletna želja tako pridelovalcev kot širše skupnosti, pravi ajdovski župan Tadej Beočanin, na občini je v polnem teku podpisovanje pogodb za njegovo vzpostavitev, vsaj 67 odstotkov kmetijskih zemljišč je pogoj za začetek projekta, ki naj bi bil realiziran do leta 2028. „Gre za edinstveno priložnost in edino možno, ki se lahko realizira v roku naslednjih 25 let, zato je ta angažma v tem trenutku s strani vseh, predvsem pa lastnikov kmetijskih zemljišč, ključen, da te priložnosti ne izpustimo.“
Kot pravi vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve, Janez Furlan, so trenutno približno na pol poti. „V naslednjih tednih želimo okrepiti neko ozaveščanje, želimo izpostaviti, da to ni projekt občine Ajdovščina, ampak je projekt, ki v prvi vrsti rešuje in ponuja neko razvojno priložnost kmetovalcem.“
Gre tudi za državno pomemben projekt, dodaja, v Sloveniji se namreč trenutno namaka 6000 hektarjev, na območju občin Ajdvščina in Vipava, bi jih z novim sistemom namakali približno 2500.