Zadružni dom v Komnu je nastal v okviru vsedržavne akcije gradnje zadružnih domov, ki so nastajali po vsej državi, bil je prvi dom, ki je bil zgrajen v sežanskem okraju leta 1948 v zgolj štiridesetih dneh. A energijsko potratna stavba potrebuje prenovo in novo ureditev prostorov. Načrti so bili tudi za nadomestno gradnjo, sedaj pa na Komenskem Krasu razmišljajo o srednji poti.
Gre za enega prvih zadružnih domov med 330, ki so bili zgrajeni v tistem času, je povedal arhitekt Blaž Babnik, ki je s sodelavci temo zadružnih domov lani predstavil v Slovenskem paviljonu na Bienalu arhitekture v Benetkah. „Komenski je izmed teh 330 en primer, ki je izjemen v tem, da je izveden precej dosledno, po tipskem načrtu in praktično edini, ki je bil izveden po tipskem načrtu za Primorsko. Vinko Glanz je bil tisti ključni arhitekt pri tem tipskem načrtu. “
Sicer arhitekt slovenskega parlamenta in občinske stavbe v Novi Gorici. Komenski dom je zato spominsko in arhitekturno pomemben, predstavlja pa tudi mejnik začetka povojnega obdobja po požigu vasi. Na občini so zato prisluhnili pobudi arhitektov, da se ohrani vsaj v določeni meri stavbo, v kateri bi uredili primernejše prostore za knjižnico, za pihalni orkester, za komensko mladino, v prvem nadstropju pa prostore za kongresni turizem. Na mizi bili doslej nadomestna gradnja ali zgolj delna energetska sanacija objekta, ki ne bi prinesla željene selitve knjižnice, sedaj se je odprla tretja možnost, ki jo bodo pripravili ahritetki, končno besedo pa bodo imeli Komenci, je pojasnil župan Erik Modic. „Se najprej naredi analizo prostora, posameznih elementov zadružnega doma, in na tej podlagi se potem ugotovi, kaj je tisto, kar je smiselno in potrebno ohraniti, kaj je manj pomembno. Skupaj z vaščani nameravamo speljati neke delavnice, intervjuje. “
Ki jih bo vodila po rodu Kraševka Jasna Fakin Bajec z raziskovalne postaje ZRC SAZU Nova Gorica. „Namen etnografske akcije je zbiranje spominov ljudi, ki živimo skupaj z zadružnim domom, ima že skoraj 75 let in noter so se zgodile poleg kulturnih prireditev, plesi, tam je začela tudi Konfekcija, lekarna je bila noter, čevljar, ...vsi ti dogodki so še v ljudeh, v spominu, in to bomo zbirali.“
Preko spominov, pogovorov, bodo ugotovili odnos ljudi do zadružnega doma in kaj želijo, da bi bilo v revitaliziranem domu. Dokočna odločitev bo padla predvidoma septembra, na zboru vaščanov, takrat bi lahko pričeli s pridobivanjem dokumentacije, okvirno bi prenova stala 2 milijona evrov, pri čemer si na občini želijo, da bi približno 80 odstotkov pridobili iz drugih virov.