Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Je stisk več ali smo o njih bolj pripravljeni govoriti in poiskati pomoč?

Pred Festivalom duševnega zdravja, ki bo do 17. oktobra povezal celotno Goriško regijo, so o tej vse bolj naraščujoči problematiki spregovorili tudi strokovnjaki. Družba se zelo hitro razvija, napreduje pa ne, to ni nič kaj obetavna prognoza terapevta, Mihe Kramlija, ki vodi regijski center za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici. Še vedno edinega v javnem zdravstvu države, kjer zdravijo tudi nekemične zasvojenosti.

Od nove tehnologije bomo vse bolj odvisni, vendar pa se ob tem večajo tudi nevarnosti zasvojenosti, poudarja Kramli: „Ko sem jaz prišel v to ambulanto pred 20 leti, je bilo 99 odstotkov kemičnih zasvojencev, to se pravi, droga, alkohol, danes je pa več kot polovica ne kemičnih zasvojencev, 270 jih imamo v obravnavi.“

Zato je nujna je uvedba vsebin v materinske šole, opozarja Kramli, ki meni, da bi tudi država, z relativno nizkim vložkom, lahko dodatno izobrazila kader in ga umestila v že obstoječe center za zdravljenje kemičnih odvisnosti. Stisk med otroci je vse več, ugotavlja specialistka otroške in mladinske psihiatrije, Jasna Gidaković Prašović iz novogoriškega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov: „Je največ recimo osnovnošolskih otrok, ti prihajajo zaradi različnih specifičnih učnih težav hiperkenetične motnje, motnje čustvovanja in vedenja, tudi depresivnih stanj, anksioznih stanj, različnih fobičnih stanj. Pri adolescentih, zgodnji adolescenci opažamo več kakšnih socialnih fobij, socialnih tesnob.“

Ni pa jasno, ali se dejansko veča število otrok z motnjami, ali smo kot družba bolj senzibilni in tudi prej poiščemo pomoč, kar je po besedah pedopsihiatrinje dobro, saj se sicer težave kopičijo. Še vedno pa je zelo prisotna stigma, izpostavlja Marko Vudrag, predstojnik novogoriške območne enote NIJZ. „In se o tem neradi pogovarjamo, to je potrebno dati na plano, se pogovoriti, ljudi ozaveščati, jih opolnomočiti, jim dati pogum, povedati, kam je potrebno iti, ker ljudje tudi ne vedo.“

NIJZ na podlagi leta 2018 sprejete resolucije sedaj uvaja Miro – nacionalni program duševnega zdravja, ki kot prvi strateški dokument v državi naslavlja to področje, s poudarkom na krepitvi duševnega zdravja in preprečevanju ter celostni obravnavi duševnih motenj, predvideni so tudi novi Centri za duševno zdravje. Regijska koordinatorka za duševno zdravje, Andrejka Prijon: „Nova Gorica že ima te centre; dobili so jih v letu 2019, v prvem valu. Za otroke in mladostnike in center za odrasle, v Tolminu pa se je odprl še center za odrasle, del za mladostnike pa bo nosila Idrija.“

Na pomen duševnega zdravja bo v prihodnjih dneh opozarjal Festival duševnega zdravja, ki se to soboto pričenja z Goriškim tekom in hojo za upanje na Bevkovem trgu v Novi Gorici, zaključuje pa 17. oktobra. V tem času bodo v vrtcih in šolah potekale različne aktivnosti, programu pa se pridružujejo tudi različna društva ter tri regijske knjižnice, tolminska, novogoriška in ajdovska.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Koraki do uspeha: Katja Kralj in Karra

Preberi več

Ta ponedeljek, takoj po 11. uri, v živo iz studia v Ajdovščini: 160 letnica Lavričeve knjižnice

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down