Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Črni bor za najbolj izpostavljene lege, a v kombinaciji s toplim javorjem, koprivovcem, ...

Pogorišče največjega požara v Sloveniji, ki je zajel 3700 hektarjev na Krasu, so že pričeli prekrivati zeleni poganjki, v zraku pa je še vonj po dimu. 17-dnevna ognjena stihija je pustila veliko rano v naravnem okolju. Ocena škode v najbolj prizadeti občini, Miren – Kostanjevica, se je povzpela nad 20 milijonov evrov.

Kako obnoviti gozdove - pogorelo je skupno 2900 hektarjev - so danes spregovorili na Cerju.

Škoda je velika, je povedal vodja sežanske enote Zavoda za gozdove Slovenije, Boštjan Košiček: „Nad 50 odstotkov prizadetih gozdov, je od 2900 hektarjev kar okrog 2500 hektarjev. Se pravi, tistih manj poškodovanih gozdov, za katere upamo, da se bodo sami, v celoti obnovili, se pravi, ali pognali iz korenin vsaj ali pa tudi z normalnim gospodarjenjem, brez nekih posebnih vlaganj, je samo okrog 400 hektarjev. “

Sanacijski načrt je v pripravi, nastaja v sodelovanju s stroko in lokalno skupnostjo, pričeli bodo že v letošnjem letu, jeseni. „Bomo šli v obnovo teh najbolj prizadetih sestojev, ki potrebujejo čimprejšnjo pomoč in na mestih, kjer opravljajo gozdovi neke zelo pomembne funkcije za družbo, se pravi, na Cerju, to je že ena takih točk, kjer se bo več vlagalo pa okrog večjih krajev, morda okrog Mirna, kjer je močno požgano, da postane okolica naselja čimprej spet malo bolj zelena, kot zdaj, ko je vse črno.“

Za najbolj prizadete sestoje, suha rastišča in najbolj izpostavljene lege, je v načrtu črni bor, bodo pa dopolnjevali z vrstami toplih javorjev, koprivovca in več kot 20 drugih kraških vrst, kjer je več tal, bodo poskušali s hrasti. Primernih sadik trenutno ni v drevesnicah, njihova vzgoja bo trajala najmanj dve leti, je še pojasnil Košiček. Višina škode v gozdovih še ni znana, v najbolj prizadeti občini Miren – Kostanjevica, pa višino škode ocenjujejo na preko 20 milijonov evrov, kot je bilo vneseno v aplikacijo Ajda. „Od tega 19 milijonov 277 tisoč na gozdovih in en milijon pa približno na ostalih strukturah, kot so kmetijska zemljišča, delno na stavbah – ne stanovanjskih hišah – in pa na drugi infrastrukturi.“

je strnil župan Mauricij Humar. Kot je še dodal, si želijo o poteku sanacije čim več sodelovati z javnostjo, včeraj že potekala prva delavnica za javnost, kjer so spregovorili o sanaciji pogorišča, sledila bo še ena, predvidoma v Kostanjevici: "Prepričan sem, da bomo tako dobili prave ukrepe, s katerimi bomo lahko potem pomagali naravi, da se zopet ozeleni."

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Droge - svobodna izbira, prisila ali bolezen?

Preberi več

Se obeta dodaten plaz zapiranja poslovalnic na podeželju? To sredo, med 11. in 12.!

Preberi več

Na Radiu Robin odpiramo SEF!

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down