V Zvezi prijateljev mladine Nova Gorica so se v letu 2020 osredotočili na stiske in težave otrok s čustveno in vedenjsko motnjo, ki so najpogosteje zaradi neprimernih družinskih razmer napoteni v celostno oskrbo v zavode. A teh ni veliko, najbližji je v Planini, kjer pa pokajo po šivih.
Zato so pobudo o ustanovitvi vzgojnega zavoda oziroma Strokovnega centra v regiji prek Razvojnega sveta regije poslali na pristojne, kjer so jim zagotovili, da bodo v primeru potreb pobudo resneje obravnavali. Ob razpisu ministrstva za zdravje so se zato prijavili na dva projekta, je povedala predsednica Iva Devetak: „Strokovni center za otroke in mladostnike s čustveno in vedenjsko motnjo - v naši regiji, niti v naši bližini - ga ni in smo se v društvu odločili, da prijavimo dve raziskavi: prva je vzroki za odtujitev otrok iz matične družine, druga pa je povezana s precepljenostjo oziroma osveščenostjo staršev v zvezi s cepljenjem dečkov v 6. razredih proti virusu HPV.“
Ugotovitve so pokazale, da je v regiji tovrsten center nujno potreben, otroci potrebujejo institucijo, ki jih bo obravnavala v domačem okolju, v tem trenutku je zunaj matične družine „V tem trenutku je otrok zunaj matične družine 37 v naši regiji, največ jih je iz novogororiške občine.“
Pobuda je izviral iz potreb otrok in staršev, še poudarja Devetakova: „Nedopustno se nam je zdelo, meni osebno še posebej, ker sem se srečala z dvemi takimi primeri, ko se ti otroci, komaj 8 let stari vozijo čez celo Slovenijo dvakrat na teden, torej ob vikendih,ko se vračajo domov. Pridejo v popolnoma drugačno jezikovno okolje, čeprav še vedno slovensko, vendar to je problem narečij. To je problem majhnega otroka.“
Pri starejših pa se pojavlja po vrnitvi iz strokovnega centra težava, kako se ponovno vključiti v domače okolje. Devetakova ob tem poudarja, da so vedenjske in čustvene motnje v porastu in bo takih primerov še več. Vsi pogoji so sedaj izpolnjeni, da vlada oziroma ministrstva za šolstvo postavi Strokovni center tudi v goriški regiji, se nadeja Devetakova.