Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Zakaj imajo tujci prednost pred slovenskimi državljani, zamejci?

Zamejci vrtec

Petčlanska slovenska družina, ki živi v zamejstvu se je obrnila na naš radio zaradi nepravičnosti pri znižanju plačila vrtca. Stalno bivajo v sosednji Italiji, začasno bivališče imajo tudi v Sloveniji, mama pa je zaposlena na Goriškem. Najmlajšega, tretjega otroka je vpisala v slovenski vrtec, računala je, da bo ta brezplačen, a je namesto tega prejela položnico za 500 evrov.

Smo petčlanska družina, živimo v zamejstvu, jaz imam slovensko državljanstvo, tako kot otroci, ki imajo tudi italijansko. Ko smo vpisali tretjega otroka v vrtec, smo mislili, da bo ta brezplačen, kot to velja za tretjega otroka v Sloveniji, ampak sem dobila položnico za 500 evrov. Najprej nisem razumela zakaj, ker nisem dobila odločbe, in potem je bil razlog, da nimamo stalnega bivanja.“

Navedeno so potrdili tudi na CSD Severne Primorske. Direktorica Nina Mozetič: „Zakon o vrtcih natančno določa, v katerih primerih občina zagotavlja višino razlike med polno ceno programa in plačilom staršev. Pogoj je, da imajo starši, ali vsaj eden od staršev skupaj z otrokom stalno bivališče v občini, ki razliko do polne cene vrtca pokriva. Center drugače kot veleva zakon, ne more odločati.“

Je pa medtem tujec, ki dela in začasno biva v Sloveniji, do te subvencije upravičen, kot izhaja iz 28. člena Zakona o vrtcih: „Tujci v Sloveniji imajo lahko le začasno bivališče. Zato Zakon določa, da mora vsaj eden od staršev imeti začasno bivališče v občini in biti tudi zavezanec za dohodnino. V teh primerih občina zagotavlja razliko v ceni vrtca za njihove otroke.“

Oziroma, z drugimi besedami, tujec je ob enakih pogojih do subvencije upravičen, poudarja poslušalka in se sprašuje: „Ne razumem, zakaj ne bi imeli enake pravice kot v Sloveniji, ne razumem, zakaj nimamo vsaj podobne pravice kot tujci. Če imajo oni brezplačno, zakaj jaz ne morem imeti?“

S temi vprašanji smo se obrnili tudi na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, zanimalo nas je tudi, zakaj je na spletni strani e-uprava jasno zapisano, da so do subvencioniranja programov predšolske vzgoje iz javnih sredstev upravičeni starši otrok, ki imajo v Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče oziroma ima vsaj eden od staršev prijavljeno začasno prebivališče in je hkrati zavezanec za dohodnino. Te pogoje poslušalka, ki je prejela zavrnjeno vlogo, namreč izpolnjuje.

Odgovore ministrstva še čakamo.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Kaj prinaša leto Evropske prestolnice kulture? V torek med 11. in 12. uro na Radiu Robin

Preberi več

SUPER KOLO SREČE V SUPERNOVI MERCATOR AJDOVŠČINA

Preberi več

Rojeni s podjetniško žilico? V Korakih do uspeha ta ponedeljek z Dorjanom in Juretom Birso!

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down